סוקרים מטעם המדגם של חדשות 12 נדרשו לחתום על טופס ויתור על זכותם להצביע בבחירות לכנסת בניגוד לחוק, כך נחשף היום (שלישי) בגלי צה"ל. מדובר בעובדי קבלן שהועסקו דרך חברת 'מנפאאור', המפעילה מאות סוקרים עבור מכון מדגם.

מנכ"לית ועדת הבחירות אורלי עדס מסרה לגלי צה"ל כי הוועדה פנתה לחברת המדגם והורתה להם לטפל בנושא לאלתר. מחברת החדשות נמסר כי "הפעלת הקלפיות נעשית על ידי מנפאאור כקבלן חיצוני וחברת החדשות אינה מעסיקה את הסוקרים. מבדיקה שערכנו עם החברה המבצעת עלה שהתבצעה תקלה שתוקנה בזמן אמת. ביקשנו הבהרות ומנפאוור התחייבו לפעול ולוודא שכל הסוקרים המועסקים יוכלו לממשו את זכות ההצבעה."

החוק קובע כי יום הבחירות הוא יום שבתון כללי במשק, ואין לחייב עובדים לעבודה ביום זה אם אינם מעוניינים בכך, למעט עובדים בשירותים ציבוריים שקבעה ועדת הבחירות ביניהם שירותי התחבורה הציבורית, מערכת הבריאות וגם העיתונות והתקשורת. עם זאת, ועדת הבחירות קבעה כי המעסיקים מחויבים לאפשר לעובדים בשירותים אלו לצאת להצביע. עובדים שבכל זאת מועסקים ביום הבחירות, זכאים לשכר כפול, במידה ועבדו לפחות 14 יום לפני יום הבחירות, או לחילופין, זכאים לשכר רגיל ביום הבחירות וליום חופשה חלופי בשכר.