לידי 'דבר' הגיעה קריאתו הנואשת של כומר נוצרי אשורי מכנסייה בקובני המתאר את המתרחש בסביבתו ומבקש מהעולם להתערב בנעשה בצפון סוריה. זאני באקר, כותב: "לפני שעה התעצמה ההפגזה על קובני. אנחנו שומעים את הפיצוצים ואת הטילים נופלים". לדבריו בעיר נשארו רק גברים והמשפחות ברחו מחשש לחייהם.

עשן מתמר מכפר בצפון סוריה בסמוך לגבול עם טורקיה, בעקבות ההתקפה הטורקית על הכורדים באיזור (צילום: AP Photo/Lefteris Pitarakis).

באזור צפון סוריה נוצרה מציאות נדירה באזור המזה"ת. כל המיעוטים האתניים והדתות השונות הצליחו ליצור מציאות דמוקרטית, הרמונית וגם כזו המעניקה שוויון זכויות לנשים. במה שידוע כמובלעת הכורדית יש למעשה גם אשורים, ארמנים, סירייקים ועוד. זהו ערש הנצרות והזרם הנוצרי המרכזי בו הוא הנצרות כלדאית. זהו סוג של זרם עתיק בנצרות שמחובר לנצרות האורתודוקסית.

מאז אתמול (רביעי) החלה טורקיה להיכנס לשטח הנשלט על ידי הכוחות הסורים הדמוקרטים, זאת לאחר שהנשיא טראמפ הודיע כי הוא יסיג את הכוחות האמריקאים מהאזור. החדירה הקרקעית הוקדמה על ידי הרעשה ארטילרית של כיומיים, והתבצעה בשלושה מוקדים שונים.

עשן מתמר מכפר בצפון סוריה בסמוך לגבול עם טורקיה, בעקבות ההתקפה הטורקית על הכורדים באיזור (צילום: AP Photo/Lefteris Pitarakis).

לדברי הכומר 'הכוחות הסורים הדמוקרטים' הכורדים "משיבים אש לעבר הטורקים". באקר מוסיף כי יש "פחד ופאניקה בקרב האנשים. רובם עזבו. המשפחה שלי ושל רוב המאמינים מהכנסייה עזבו גם כן. אנחנו מחכים ומתפללים לראות מה אלוהים יעשה בשעות הקרובות".

"אנו מבקשים מאלוהים שהאומות יתערבו, ושמועצת הביטחון של האו"ם תעצור את המלחמה הזו" מוסיף הכומר קבאני קריאה נואשת אל העולם החופשי.