בהפגנת מחאה אותה אירגן הוועד למאבק ברצח עם מול שגרירות טורקיה בתל אביב הבוקר (ראשון), כמאה מפגינים קראו קריאות בגנות התוקפנות הטורקית כלפי האוטונומיה הכורדית בצפון-מזרח סוריה, והזהירו מפני התדרדרות שתגיע לכדי רצח עם. בין הקריאות שהשמיעו המוחים: "מנהיגי כל העולם צאו כנגד רצח עם", וכן "טראמפ בוגד ברוג'בה", "יהודים מתאחדים למען הכורדים", ו-"לא נשתוק ולא נפחד – העם הכורדי לא לבד".

הפגנת מחאה מול שגרירות טורקיה בתגובה לפלישה הטורקית למובלעת הכורדית. המשתתפים ברובם היו חברי תנועות הבוגרים של השומר הצעיר, תנועת תרבות והנוער העובד והלומד – דרור ישראל

המפגינים קראו בגנותה של טורקיה וכנגד שיתוף הפעולה לכאורה בינה לבין מיליציות ג'יאהדיסטיות כנגד הכורדים, ואף צעקו כי 'טורקיה תומכת בדאע"ש'. כמו כן מחו כנגד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שלטענתם 'בגד בכורדים' שהיו בחזית הלחימה כנגד המדינה האיסלאמית הג'נוסיידלית. הם קראו למנהיגי העולם לפעול לעצירת האלימות ולמניעת אסון הומניטרי ופגיעה במיעוטים האתניים החיים באיזור.

"נכון, אנחנו הישראלים שקועים באינספור משברים והתנגשויות אבל המצב החדש שנוצר מחייב אותנו להרים את הראש לא הרחק מאיתנו ולעצור את מרחץ הדמים. בתוך אוקיינוס של אינטרסים פוליטיים וצינים של מעצמות זרות דרושים בני אדם. אם חיי אדם שווים עוד משהו בעולם הזה צריך לעצור את הטירוף שקורה לידינו, אמר אבישי בורלא, חבר בתנוער דרור ישראל וממארגני ההפגנה.

המפגנים היו ברובם חברי תנועות הנוער העובד והלומד – דרור ישראל, תנועת הבוגרים של השומר הצעיר, ותנועת תרבות. הם הדגישו גם כי האוטונומיה של רוג'בה מתבלטת, על רקע המציאות הסורית העקובה מדם, בניסיון הדמוקרטי הייחודי שהיא מציגה.

הפגנת מחאה מול שגרירות טורקיה בתגובה לפלישה הטורקית למובלעת הכורדית. המשתתפים ברובם היו חברי תנועות הבוגרים של השומר הצעיר, תנועת תרבות והנוער העובד והלומד – דרור ישראל

חבל רוג'בה פועל מאז שנת 2014 במסגרת מינהל עצמאי המבוסס על 'אמנה חברתית' השמה דגש על רעיונות של חיים משותפים בין המיעוטים האתניים והדתיים החיים בה: כורדים, אשורים, יזידים, טורקמנים, ערבים, ארמנים ועוד.

כמו כן בולטת רוג'בה בדגש המושם בה על שוויון בין המינים – כשבכל פורום מקבל החלטות משולבות לפחות 40% נשים, ורבים מהתפקידים מתבצעים בהנהגה פריטטית של גבר ואישה.

מאז הקמתה נאלצה האוטונומיה להיאבק על קיומה מול דאע"ש מחד ומול משטר אסד מאידך. נשים לקחו חלק פעיל ואף הובילו רבים מהקרבות כשהן לוקחות חלק בפיקוד ובלחימה.

כעת עם נסיגת הצבא האמריקאי משטחה, הבהיר נשיא טורקיה ארדואן כי בכוונתו לכבוש את חבל הארץ וליישב בו פליטים שברחו ממלחמת האזרחים בסוריה. החשש הוא שבחסותו של ארדואן ישתלטו על חבל הארץ מיליציות מוסלמיות קיצוניות, אשר יפעלו אף לפגוע במיעוטים השונים החיים בה – ובראשם הכורדים, המהווים גם בתוך טורקיה עצמה אופוזיציה לשלטון ארדואן.

גם בירושלים תומכים בכורדים

אמש התקיימה מחאה דומה בכיכר פריז שבירושלים בהשתתפות כמאה איש. בין הנואמים הבולטים בה: בעצרת נשאו דברים הרב יעקב מדן, הרב מיכאל מלכיאור, הרבה תמר אלעד. נאמרו בה דברים על מחויבותם של יהודים לא לעמוד מנגד בשעה שרוצחים עם שהוא מיעוט חסר מדינה. שוב ושוב התייחסו הדוברים לכך שהעם היהודי שאל את עצמו בתקופת השואה מדו העולם שתק, וכי כעת, כשאנחנו העולם, אנו נדרשים להשמיע קול נגד הטבח הצפוי לכורדים בידי הכוחות הטורקים.

הפגנה נגד הפקרת הכורדים בכיכר פריז, ירושלים, 12 באוקטובר 2019. (צילום:שירי נבון)

ההפגנה שודרה על ידי כורדים המתגוררים בישראל והועברה גם לאחיהם הנתונים כעת במצור. תושב כורדיסטאן, יהודי אמריקאי. אומר שהכורדים שומרים ומגנים על היהודים ועל כל המיעוטים במובלעת. כורדי מטורקיה שנכח בהפגנה אמר כי "לפני 8 שנים שתקנו כשאסד רצח חצי מיליון מעמו, היינו צריכים להפיל את אסד אבל לא הצלחנו. עכשיו יש את הרוצחים ארדואן ופוטין שצריך להילחם בהם".

הפגנה נגד הפקרת הכורדים בכיכר פריז, ירושלים, 12 באוקטובר 2019. (צילום:שירי נבון)