"הזוכים שיחקו תפקיד מכריע במחקרים ששינו את היחס לעוני במדינות מתפתחות ברחבי העולם" הכריזה וועדת פרס נובל, שהעניקה היום (שני) את פרס נובל בכלכלה לאבהיג'יט באנרג'י, אסתר דופלו ומייקל קרמר. "למחקריהם כבר השפעה ניכרת על המדיניות במאבק בעוני". דופלו היא האישה השנייה שזוכה בפרס נובל לכלכלה, והצעירה ביותר.

"עיקר המטרה במחקר שלנו הוא שההתמודדות עם העוני העולמי תהיה מבוססת על עובדות מדעיות" אמרה דופלו בראיון טלפוני בעת ההכרזה. "לעיתים מי שמנסה לעזור לעניים לא מבין את שורש הבעיה איתה מתמודדים, זה לא שאנשים הם מיואשים או עצלנים. אנחנו חותרים להבין את שורש הבעיה של העוני, אנחנו מנסים לפרק את הבעיה אחת אחת, ומה ניתן לעשות עם זה, מה עובד ומה לא." דופלו הדגישה שהעבודה על המחקרים היא קולקטיבית, "אנחנו חלק מרשת של ארגונים ואנשים, תנועה שהיא גדולה מאיתנו, והיא חלק מהמאבק בעוני".

בהצהרה מטעם הוועדה נמסר כי "חתני הפרס השנה הציגו גישה חדשה להשגת תשובות אמינות בנוגע לדרכים הטובות ביותר להילחם בעוני העולמי". באנרג'י ודופלו חוקרים במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, ואילו קרמר חוקר באוניברסיטת הרווארד.

"אני מניחה שנחלק את הכסף בין שלושתינו, ונחליט מה נעשה איתו", ענתה דופלו לשאלה מה תעשה עם הכסף שקיבלה.

פרס נובל לכלכלה שונה משאר הפרסים המוענקים בטקס פרס נובל, מכיוון שלא היה חלק מצוואתו של אלפרד נובל. הפרס מוענק ביוזמת בנק שוודיה החל מ–1969, שנת ה–300 להקמתו של הבנק. עם הזוכים בשנים הקודמות נמנים כלכלנים ידועים כגון מילטון פרידמן, ג'יימס טובין, רוברט סולואו, ג'וזף שטיגליץ ופול קרוגמן.