למרות ההכרזות על הפסקת אש, צבא טורקיה ממשיך להפציץ מהאוויר ובארטילריה את האוטונומיה הכורדית בצפון סוריה. הפצצות מגיעות פחות מיממה לאחר שהכריז דונלד טראמפ כי הצליח להשיג הפסקת אש בין טורקיה לכורדים. המשמר הסורי לזכויות אדם דיווח היום בצהריים (שישי) על התקפה אווירית טורקית בה נהרגו 5 אזרחים בראס אל עין. לטענת הכורדים בית חולים הופצץ.

שיירה הומניטרית ובה יותר מ-40 רכבים, שיצאה מתל תאמר, שם נמצא בית החולים הגדול באזור, לראס אל עין הנצורה, הופצצה בפגזים על ידי הכוחות הטורקיים ובני בריתם הג'יהאדיסטים.

אזרחים נסים לאחר ההפגזות הארטילריות הכבדות הטורקיות בצפון סוריה. ראס אל עין. 9 לאוקטובר 2019 (AP Photo/Baderkhan Ahmad)

גורם רשמי טורקי הודה אמש בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס כי במשא ומתן עם ארה"ב השיגה טורקיה "בדיוק את מה שרצתה". ההסכם מחייב את טורקיה ל'השהיית האש' לחמישה ימים ולהפסקת אש מוחלטת אחרי נסיגת הכורדים מ'רצועת בטחון' של 35 ק"מ עומק לאורך הגבול הסורי-טרקי (440 ק"מ). לפי ההסכם טורקיה איננה מחויבת להסיג את כוחותיה מסוריה. ארה"ב גם התחייבה לבטל את מעט הסנקציות שהחליטה להטיל על הטורקים, ופירוש הצעד הזה הוא שאנקרה לא תיענש על מה שהספיקה לעשות בתשעת ימי הלחימה.

בכירים כורדים הצהירו אמש כי הם מברכים על הפסקת האש אולם לא זכו לקרוא את פרטי ההסכם. מזלום עבדי – מפקד "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים", קואליציית לוחמים המובלת על-ידי הכורדים – אמר אמש לערוץ טלוויזיה כורדי כי כוחותיו יכבדו את הסכם הפסקת האש, אך ציין כי האזור שבו היא תתקיים משתרע על רצועה של 100 קילומטר מתל אל-אבייד עד לראס אל-עין – תיאור שאינו עולה בקנה אחד עם עמדת טורקיה, שלפיה על הכוחות הכורדיים להסתלק מכל אזור הגבול שבין נהר הפרת לעיראק. "נעשה כל שביכולתנו למען הצלחת הסכם הפסקת האש", אמר המפקד, ותיאר זאת כ"הסכם טנטטיבי".

סליח' מוסלים, יו"ר-שותף של ה-pyd (המפלגה הדמוקרטית המאוחדת – המפלגה הכורדית החזקה בסוריה ואחד המנועים המרכזיים למהפכת רוג'בה – מקושרת ל-pkk) אמר כי הפסקת אש היא דבר אחד, וכניעה היא דבר אחר". עוד הוסיף: "אנו מוכנים להגן על עצמינו. אנחנו מברכים על הפסקת האש, אבל נגן על עצמינו במקרה של התקפה. אנשינו לא רצו מלחמה אבל היא נכפתה עליהם. לא נקבל את הכיבוש של צפון סוריה. אנחנו צריכים לדעת את פרטי ההסכם בין ארדואן לפנס. ההתנגדות בסרה קניה היא גבורה שתרשם בספרי ההיסטוריה. המלחמה עם טורקיה הייתה מבחן בשבילנו". הוא הוסיף כי טורקיה נתלית ב"חלומות עות'מניים".

אזרחים נסים לאחר ההפגזות הארטילריות הכבדות הטורקיות בצפון סוריה. ראס אל עין. 9 לאוקטובר 2019 (AP Photo)

עשן שחור עולה מתל עביד בצפון סוריה, בעקבות הפצצות של צבא טורקיה. 11 באוקטובר 2019. (Photo by Emin Sansar/Anadolu Agency via Getty Images)

בערוצי טלגרם של צבא אסד נאמר שאין לו כוונה לסגת מאף אחד מהמקומות בהם הוא מוצב בצפון סוריה – כרגע בעיקר מנביג', כובאני, וטאבקה.

על הפסקת האש הכריז באנקרה סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, והוא עשה זאת בתום פגישה עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן שנמשכה יותר מארבע שעות. במהלך מסיבת העיתונאים נשאל פנס אם הסכם הפסקת האש במתכונתו זו הוא בבחינת נטישה שנייה של ארה"ב את הכורדים. הוא נמנע מלהשיב.

זמן קצר אחרי מסיבת העיתונאים של פנס אישר שר החוץ הטורקי מלבוט צ'בושולו את עיקרי המידע שמסר סגן נשיא ארה"ב, אבל נקט מילים זהירות יותר: "אנחנו עוצרים את המבצע רק כדי לתת לארגוני הטרור לעזוב את רצועת הביטחון. זו לא הפסקת אש – הפסקת אש מתקיימת רק בין שני צדדים לגיטימיים".

בהמשך אמר כי וושינגטון ואנקרה סיכמו שכוחות טורקיים הם שישלטו ברצועת הביטחון המיועדת בסוריה, ושהנשק הכבד ייאסף מידי הלוחמים הכורדים ועמדותיהם ייהרסו. הוא התייחס גם לטענת פנס שסוכם כי סוריה לא תצא למבצע צבאי בעיר הסורית קובאני, וטען כי טורקיה לא נתנה לאמריקנים שום ערבויות בעניין זה.

דקות לפני הודעת פנס על הפסקת האש צייץ הנשיא דונלד טראמפ בטוויטר כי "חדשות גדולות באות מטורקיה" והוסיף: "תודה לך, ארדואן. חיי מיליונים יינצלו". אחרי ההכרזה הרשמית על הפסקת האש צייץ טראמפ שכדי להשיג את ההסכם נדרשה קצת "אהבה קשוחה" – רמז לסנקציות שהטילה וושינגטון על הטורקים ואולי גם רמז למילים הבוטות שבהן השתמש במכתבו לארדואן שפורסם בלילה שעבר.

עשן מתמר מכפר בצפון סוריה בסמוך לגבול עם טורקיה, בעקבות ההתקפה הטורקית על הכורדים באיזור (צילום: AP Photo/Lefteris Pitarakis).

בקונגרס אותתו המחוקקים כי הם אינם מתכוונים ליישר קו עם טראמפ בעניין טורקיה. הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם והסנאטור הדמוקרטי כריס ואן הולן הודיעו כי ימשיכו לקדם "בכל הכוח" את תכניתם להטיל סנקציות חריפות על אנקרה למרות הסכם הפסקת האש.

נשק כימי ופשעי מלחמה

לפי כתבת הירחון האמריקאי פוריין-אפיירס לרה סליגמן כוחות הפרוקסי הטורקי השתמשו בנשק על בסיס זרחן לבן, דבר האסור באזורים מיושבים באזרחים לפי החוק הבינלאומי. לעיתון הגיעו תמונות של ילדים מראס אל עין עם כוויות כימיות. בכיר בממשל האמריקאי אישר את הטענות. גם ארגון אמנסטי מדווח שיש בידיה מספר עדויות לכך שטורקיה ביצעה פשעי לחימה במהלך המבצע. מאז פלישת טורקיה לאוטו מיה הכורדית בצפון סוריה נהרגו לפחות 223 אזרחים מאש הטורקים וזאת ב-9 ימים בלבד (25 אזרחים הרוגים ביום ממוצע). נוסף על כך נהרגו מאות לוחמים כורדים, ומאות ג'יהאדיסטים סוריים. ככל הידוע לנו מספר החיילים הטורקים שנפלו במבצע הוא עשרות בודדות.