הבנקים וחברות האשראי יאפשרו החל מהיום (רביעי) ללקוחות להחליף את הקוד הסודי בכרטיסי האשראי, באמצעות הכספומטים. המהלך הוא חלק ממדיניות שמוביל בנק ישראל לקידום 'עסקאות חכמות' בכרטיסי אשראי בתקן EMV, במסגרתה יידרש בקרוב כל ישראלי המבצע רכישה באמצעות כרטיס אשראי בבית עסק להקיש את הקוד הסודי של הכרטיס.

ביצוע עסקאות חכמות בבתי עסק תוך שימוש בכרטיס החיוב הפיזי מחייב לרוב הקשת קוד סודי. הדבר נפוץ בביצוע תשלומים בחו"ל, ובקרוב השימוש בו יתרחב גם בבתי עסק בישראל. אחד החששות של לקוחות שנוסעים לחו"ל ומעוניינים להשתמש בכרטיס החיוב שלהם, כמו גם של בתי העסק בישראל לקראת הטמעת התקן, הוא שהלקוחות לא יזכרו את הקוד הסודי במעמד התשלום בקופה, בייחוד בכרטיס שאינו משמש אותם באופן שוטף למשיכת מזומנים.

בכדי לסייע לציבור הלקוחות ולאפשר מעבר קל יותר לביצוע עסקאות חכמות בבתי עסק, חייב הפיקוח על הבנקים את כל המנפיקים (בנקים וחברות כרטיסי אשראי) לאפשר ללקוח לשנות, על פי בחירתו, את הקוד הסודי של כרטיס האשראי או כרטיס הדביט (חיוב מיידי).

בהתאם לכך, החל מהיום (רביעי), יכולים כל הלקוחות להחליף את הקוד של הכרטיסים החכמים שברשותם במכשירים האוטומטיים למשיכת מזומנים (ATM) של הבנקים ברחבי הארץ, בהתאם לסוג הכרטיס שנמצא ברשותו של הלקוח.

את הקוד בכרטיסים בנקאיים (כרטיס חיוב שמונפק על ידי הבנק – ניתן לזהותו בכך שיש לוגו של הבנק על הכרטיס) ניתן להחליף בכספומטים של הבנקים, על פי הטבלה הבאה:

סוג הכרטיס

ניתן להחליף קוד במכשיר למשיכת מזומנים של בנק:

כרטיס של בנק הפועלים

הפועלים

כרטיס של בנק לאומי

לאומי

כרטיס של בנק דיסקונט

דיסקונט, מרכנתיל

כרטיס של בנק הבינלאומי

הבינלאומי

כרטיס של בנק מזרחי- טפחות

מזרחי-טפחות

כרטיס של בנק ירושלים

ירושלים

כרטיס של בנק מרכנתיל

דיסקונט, מרכנתיל

כרטיס של בנק יהב

יהב

כרטיס של בנק איגוד

לאומי

כרטיס של בנק מסד

מסד, הבינלאומי

 

את הקוד בכרטיסים חוץ בנקאיים (כרטיס חיוב שהונפק על ידי חברות כרטיסי האשראי, לעיתים בשיתוף עם מועדון צרכנות. בכרטיסים אלו יופיע הלוגו של חברת כרטיסי האשראי או הלוגו של המועדון הצרכני, ללא לוגו של בנק), ניתן להחליף את הקוד על פי הפירוט בטבלה הבאה:

סוג הכרטיס

ניתן להחליף קוד במכשיר למשיכת מזומנים של בנק:

כרטיס של ישראכרט

הפועלים

כרטיס של כאל

דיסקונט

כרטיס של MAX

לאומי

 

מידע נרחב על החלפת קוד סודי ושאלות נפוצות נוספות (כגון: מהו תקן EMV, איך אני יודע שיש לי כרטיס "חכם", איך מחליפים קוד סודי בכרטיס, באיזו תדירות ניתן להחליף קוד סודי, האם אני יכול לבחור קוד זהה לכל הכרטיסים שלי, ועוד), ניתן למצוא באתר אינטרנט, בכתובת:  https://smart-card.org.il  או לחפש ברשת "בחירת קוד סודי חדש".

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, אמר כי "המעבר לכרטיס החכם על ידי השימוש בקוד סודי מהווה נדבך חשוב נוסף בשינויים שבנק ישראל מוביל יחד עם גורמים אחרים להקים תשתית של מערכת תשלומים חדשנית ובטוחה לטובת הצרכנים והעסקים. הרחבת השימוש בתקן EMV תאפשר למשתמשים ליהנות מכניסה של נותני תשלומים נוספים, מפיתוח של כלים חדשניים על ידי החברות הקיימות, ותפעל להגדלת תחרות בתחום זה".

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר הוסיפה כי "היכולת של לקוח לבחור קוד סודי בכרטיס האשראי תסייע להפיג את החששות של מחזיקי כרטיסי החיוב ובתי העסק ממעבר לעולם חדשני של תשלומים. אימוץ תקן התשלומים המתקדם- EMV וביצוע עסקאות חכמות, יקדמו את החדשנות והאפשרות לבצע תשלומים באמצעים כגון ארנקים דיגיטליים, יתמכו בהגברת התחרות וכניסה של שחקנים חדשים לתחום התשלומים בישראל, ויפחיתו את סיכוני הזיוף ושימוש לרעה בכרטיסי החיוב. אני קוראת ללקוחות לבחור בעצמם את הקוד הסודי  – זה קל ומשפר את הנוחות –  ולבתי העסק להצטרף למהפכת התשלום החכם לצורך הפיכת שוק התשלומים לשוק מתקדם יותר".