אם נדמה לכם שהחורף אוטוטו כאן, מגיעה אינדיקציה נוספת לכך בדמות המעבר הלילה לשעון החורף: בלילה שבין מוצאי שבת, ה-26 באוקטובר ליום ראשון, ה-27 באוקטובר, בשעה 2:00 זז המחוג שעה לאחור והשעה חזרה להיות 1:00 – ובכך תמו להם 212 ימי שעון הקיץ שיחזור רק ב-27 במרץ 2020.

שעון הקיץ הוא מנגנון שנועד לנצל טוב יותר את שעות האור המתארכות בקיץ ומתקצרות בחורף על-ידי שינוי שעות הפעילות העיקריות של בני האדם לכאלה בהן יש אור. שעון הקיץ הונהג בישראל לראשונה בתקופת המנדט הבריטי, אך תאריכי ההתחלה והסיום שלו השתנו פעמים רבות לאורך שנותיה של המדינה. על-פי חוק משנת 2013, שעון הקיץ בישראל מופעל כאמור בין יום שישי שלפני יום ראשון האחרון בחודש מרץ בשעה 02:00, לבין יום ראשון האחרון של חודש אוקטובר בשעה 02:00.

בכל הטלפונים הסלולריים שנמכרו בשנים האחרונות השעון ואזור הזמן מוגדרים באופן אוטומטי, והשינוי צפוי להתבצע ללא צורך בנקיטת פעולה מיוחדת. עדיין מרגישים חסרי ביטחון? בדקו בהגדרות כי התאריך והשעה שלכם אכן מכוונים על הגדרת זמן אוטומטית.

בין הזמנים

בחלק ממדינות העולם, ביניהן ישראל, משנים את הזמן בהתאם להתארכות הטבעית של שעות האור או להתקצרותן. דבר זה מאפשר בין היתר לחסוך עלויות למשק בשל עבודה בשעות חושך. הוויכוח על מועד העברת השעון בארץ עובר גם דרך היבטים דתיים, וחברתיים.

עקב מיקומה של ישראל בקו הרוחב 32, קרוב יחסית לקו המשווה, מספר שעות האור בה הוא כ-10 בשיא החורף, ומעט יותר מ-14 בשיא הקיץ. הזזת הזמן מאפשרת לקרב את שעות פעילות האנשים לשעות האור וכאן ההיבט החברתי. ההיבטים הדתיים קשורים יותר לשאלת ההשכמה המוקדמת בעת אמירת הסליחות, שעת יציאת השבת ושעת יציאת הצום ביום כיפור. אך בשנים האחרונות החלו להתארך ימי שעון הקיץ והציבור הישראלי מרוויח יותר שעות אור מבעבר.

המשורר הלאומי, ביאליק, תיאר את סוף הקיץ טוב יותר מאיתנו: "הַקַּיִץ גווע מִתּוֹךְ זָהָב וָכֶתֶם / וּמִתּוֹךְ הָאַרְגָּמָן / שֶׁל-שַׁלֶּכֶת הַגַּנִּים וְשֶׁל-עָבֵי עַרְבָּיִם / הַמִּתְבּוֹסְסוֹת בְּדָמָן". חורף נעים.