שנתיים לאחר שנעלם, המשטרה מחדשת את החיפושים אחרי התייר הבריטי אוליבר מקאפי. הבוקר (שישי) הודיעה המשטרה על חידוש הסריקות בעקבות הצעיר מאירלנד הצפונית, שנעלם בסוף 2017 לאחר שיצא לטיול אופניים במכתש רמון, ומאז נעלמו עקבותיו. עוד נמסר מהמשטרה כי בחיפושים אותרו ממצאים חדשים, שהועברו לבחינה ולבדיקה.

מקאפי הגיע לישראל באוקטובר 2017, מצויד באופניים. הוא היה אז בן 29. ככל הידוע, הוא נראה לאחרונה בגדרה, הקשר בינו לבין משפחתו וחבריו נותק ב-6 בנובמבר. כשלא שב לביתו לחג המולד בתחילת דצמבר כפי שתכנן, הם דיווחו עליו כנעדר. חפצים שונים שלו נמצאו בנחל חווה הסמוך למצפה רמון וכללו גם את המצלמה שלו, ממנה ניתן היה לאתר את מסלול הטיול שלו, שעבר דרך בקעת הירדן, הכינרת, רמת הגולן, הגליל, מישור החוף, ירושלים ואזור מצפה רמון שם צילם את עצמו לאחרונה. עוד נמצאו דפי יומן שכתב ודפים מתוך ספר הברית החדשה. המאמצים לאיתורו התמקדו באזור המצוק הצפוני של מכתש רמון ואפיק נחל חווה – אך עקבותיו לא נמצאו, עד היום.

החיפושים אחר האזרח הבריטי אוליבר מקאפי בנגב, בהשתתפות שגריר בריטניה, ניל וויגן (שני מימין), 25 באוקטובר 2019 (קרדיט: דוברות המשטרה)

מעל 100 בני אדם השתתפו בסריקות שהתקיימו היום (שישי) בדרום הארץ, ביניהם גם שגריר בריטניה בישראל ניל וייגן ועובדי השגרירות. על פי המשטרה, הסריקות בוצעו גם באזורים בהם לא נערכו חיפושים בעבר. בסריקות השתתפו שוטרים, יחידת הכלבנים דרום, מתנדבי משטרת ישראל מיחידת אית"ן, מתנדבי משטרת ישראל מיחידות החילוץ עין גדי, ערבה, אילת, גליל, מגילות, ערד, גולן ויחידת כלבנים לישראל (יכ"ל). עוד נאמר בהודעת המשטרה כי התגלו "ממצאים חדשים", שלא פורטו. מהמשטרה נמסר כי "משטרת ממשיכה במאמציה לאיתור הנעדר תוך הסתייעות במיטב היחידות והכלים על מנת להביא לאיתורו".

 

החיפושים אחר האזרח הבריטי בנגב, בהשתתפות שגריר בריטניה, ניל וויגן. (קרדיט: דוברות המשטרה)

החיפושים אחר האזרח הבריטי בנגב, בהשתתפות שגריר בריטניה, ניל וויגן (שני מימין). (קרדיט: דוברות המשטרה)

במהלך החיפושים והחקירה עלו השערות כי מקאפי לקה במהלך ביקורו ב'סינדרום ירושלים' – סוג נדיר יחסית של הפרעה נפשית, בה אדם (לרוב תייר או צליין) המבקר בירושלים משוכנע שיש לו כוחות אלוהיים ומשיחיים, שמוטלת עליו משימה משיחית, או שהוא התגלמותה של דמות מספרי הקודש. הדבר יכול לקבל תימוכין מרמזים בדפי היומן שכתב ומשינויים באופי התמונות שצילם. עם זאת, כשאחיו הגדול מת'יו ביקר בישראל, הוא טען שמקריאת היומנים לא משתקפים סימנים לסינדרום ירושלים.