יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ערך היום (שני) סיור מיוחד בנמל חיפה, במספנות ישראל ובנמל מספנות ישראל ונפגש עם ההנהלה ונציגי הוועדים בסקטורים השונים. זאת לקראת הסכם קיבוצי חדש שישלים את הרפורמה בנמל ויסדיר את התחרות בענף.

בפגישתו עם עובדי נמל חיפה וצוות הנהלת הנמל אמר בר-דוד "ההסתדרות תעשה כל מאמץ לאפשר לנמל לשגשג ולהצליח, באמצעות חוכמה ויצירתיות. נדרש שיתוף פעולה של כולם על מנת שנוכל להצעיד את הנמל – שחשוב לחיפה ולכל המפרץ – קדימה. אנו בדרך הנכונה והחיובית, ואני מאחל לכל הצדדים הצלחה כדי שנוביל את הספינה, תרתי משמע, לחוף מבטחים".  בביקור נפגש בר-דוד גם עם יו"ר דירקטוריון נמל חיפה אשל ארמוני ועם מנכ"ל הנמל מנדי זלצמן.

על פי ההסכם שנחתם בקיץ, יעברו העובדים במחלקת הים לחברה הממשלתית החדשה, תוך שמירה על תנאי העסקתם, וכלל עבודות הניתוב והגרירה של האוניות במפרץ חיפה, לרבות בנמל המפרץ החדש, יבוצעו באופן בלעדי על ידי חברה זו ועובדיה – עד לשנת 2054

בתמונה מימין לשמאל: מנכ״ל ההסתדרות אופיר אלקלעי, מבעלי מספנות ישראל שלומי פוגל, יו״ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, יו״ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי, מבעלי מספנות ישראל אסי שמלצר, יו״ר מרחב חיפה משה מזרחי ומנכ״ל נמל מספנות ישראל, צביקה שכטרמן

בר-דוד אמר גם כי "הנמל עומד כרגע בפני שינוי. אנו עומדים בפני חתימה על הסכם היסטורי המצטרף לכמה הסכמים משמעותיים נוספים באיגוד התחבורה. ההסתדרות בראשותי, יחד עם אבי אדרי באיגוד התחבורה ועם משה מזרחי במרחב חיפה, תיתן את כל הגיבוי על מנת שהמקום הזה יצליח".

רק לאחרונה, נחתם בנמל חיפה הסכם חשוב על פיו תועבר מחלקת הים של הנמל לידי חברה-בת ממשלתית חדשה שתהיה בבעלות חברת נמלי ישראל. על פי ההסכם, יועברו 110 העובדים במחלקת הים הקיים לחברה החדשה, תוך שמירה על תנאי העסקתם, וכלל עבודות הניתוב והגרירה של האוניות במפרץ חיפה – לרבות בנמל המפרץ החדש – יבוצעו באופן בלעדי על ידי חברה זו ועובדיה, לכל הפחות עד שנת 2054. ההסכם מבטיח כי חברה זו תישאר ממשלתית ופעילותה לא תופרט. מתכונת זו תאפשר הכנסת אוניות לכל נמלי הים והתאגידים הפועלים במרחב, באופן שוויוני.

"יש פה אנשים טובים. עובדים ותיקים לצד צעירים, יוצאי חיל הים, אנשים שיודעים לעבוד. בואו נראה לכולם שאנו מסוגלים ויודעים להוביל להצלחה. שם המשחק הוא אחריות ורצינות", סיכם בר-דוד.

בכירי ההסתדרות בביקור בנמל חיפה, 28 באוקטובר 2019 (צילום: דוברות ההסתדרות)

יו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי, אמר לראשי הוועדים: "כל אחד מנציגי העובדים כאן הוא מנהיג אשר מקבל החלטות אחראיות מדי יום. אנו לקראת הסכם טוב בנמל וההסתדרות תפעל על מנת שהוא יהיה אחראי ומיטיב עם כל הצדדים".

לצד יו"ר ההסתדרות השתתפו בסיור גם  מנכ"ל ההסתדרות וראש מטה יו"ר ההסתדרות עו"ד אופיר אלקלעי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי, ראש אגף מרחבים אבי יחזקאל ויו"ר ההסתדרות במרחב חיפה משה מזרחי. בכירי ההסתדרות אף ערכו סיור בחברת מספנות ישראל ונפגשו עם שלומי פוגל ואסי שמלצר מבעלי החברה, עם מנכ"ל מספנות ישראל איתן צוקר, עם מנכ"ל נמל מספנות ישראל צביקה שכטרמן וכן עם יו"ר ועד עובדי מספנות ישראל ארז אטיאס וחברי הוועד.