מגמת הירידה בייצוא נמשכת: על פי נתונים שפרסמה אתמול (שני) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה יצוא הסחורות ירד בחודשים מרץ-מאי ב-16.5%, והוא עמד על 75% בלבד לעומת היבוא, לעומת 86.6% באותם החודשים שנה שעברה. ירידה חדה במיוחד נרשמה בתחום תעשיות הטכנולוגיות העילית, בו צנח הייצוא בשיעור של 27.8%.

על פי הדו"ח, ירידה נרשמה בתחומי ייצוא רבים בחודשים האחרונים, ביניהם: ייצור רכיבים ולוחות אלקטרוניים (ירידה של 9.9% בחודש), ייצור תרופות (42.3%) ייצור כלי תחבורה והובלה (19.5%) וייצור כימיקלים ומוצריהם (7.8%). עלייה קלה בייצור נרשמה בתחומים בודדים, בהם ייצור עץ וייצור תעשיות טכנולוגיות מסורתיות.

בייבוא, לעומת זאת, נרשמה עליה על פי הדו"ח. עלייה חדה נרשמה בייבוא מוצרי צריכה (כ-15% בחישוב שנתי) ובייבוא רכבים, ריהוט ומוצרי חשמל ביתיים (כ-18% בחישוב שנתי).

בחודש מאי עמד הפער בין יבוא הסחורות (23.8 מיליארד ש"ח) לבין יצוא הסחורות (16.4 מיליארד ש"ח)  על 7.4 מיליארד ש"ח.

נתונים אלה מראים כי המגמה של ירידה בייצוא, הנראית בחודשים האחרונים, ממשיכה. ירידה מתמשכת בייצוא עלולה להביא לירידה בייצור הסחורות, ובכך להביא לסגירת מפעלים ותעשייה, אבטלה, וירידה בכושר הרכישה של האזרחים במשק. בלא התערבות ממשלתית, עלול המשק להכנס לסיחרור של ירידה בצריכה ובייצור במקביל, ולהכנס למיתון.

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, אמר בתגובה להמשך הירידה ביצוא: "מישהו במשרד האוצר צריך להתעורר. אנחנו לא יכולים לומר שאנחנו מופתעים. למעלה משנה וחצי היצוא הישראלי נמצא בירידה ומגמה שלילית זו רק הולכת ונמשכת. מישהו באוצר צריך לקחת אחריות על המצב, אחרת נראה גם גידול באבטלה".