"לעולם לא תצעדי לבד" קראו הערב כאלף מפגינות שהשתתפו באירוע מחאה בתל אביב במסגרת יום המאבק לאלימות נגד נשים. המפגינות שצעדו מכיכר רבין לרחבת המשכן לאומנויות הבמה בתל אביב הניפו שלטים "לא שותקת", "די לאלימות נגד נשים", וקראו "לא זה לא זה לא".

"כמו קורבנות אחרות לפניה גם מיכל שתקה" אמרה לילי בן עמי, אחותה של מיכל סלה ז"ל שנרצחה על ידי בן זוגה אלירן מלול. "היא הייתה אישה חזקה וחשבה שהיא יכולה להכיל את זה. אני רוצה לפנות לנשים פה בקהל – אם את במצב כזה אסור להיפרד מאדם כזה ללא ליווי. אי אפשר להיפרד בצורה יפה כמו שמיכל חשבה. יש בישראל מרכזים למניעת אלימות."

הפגנה לציון יום המאבק באלימות נגד נשים, 25 בנובמבר 2019 (תומר ניוברג / פלאש90)

הפגנה לציון יום המאבק באלימות נגד נשים, 25 בנובמבר 2019 (אורן חדש)

עוד אמרה "אני קוראת לכם להתעניין, להתערב, לא לחשוש שאולי היא תתרחק ממני. כשיש ספק אין ספק. דברים רעים קורים כשאנשים טובים שותקים. נדרש אומץ כדי לדבר, כדי לפרוץ את מחסום הבושה. אני בוחרת לשתף אותכם כדי להפסיק לשתוק.
בכוחנו להציל חיים".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

סועד דיאב דאוד, פעילה פמינסטית, אמרה "המסר החד משמעי הוא – את לא לבד! ביחד, כנשות חיל, נתלכד ללא שום קשר דת מוצא או לאום. העצרת הזו היא ביטוי מוחשי למחויבות זו ונראה לכל העולם שאנחנו מסוגלות להתארגן יחד נגד חוסר צדק. לא נוותר על אף ילדה ואישה. רק כך נבנה עתיד ורוד יותר לילדות ולנכדות שלנו".

הפגנה לציון יום המאבק באלימות נגד נשים, 25 בנובמבר 2019 (תומר ניוברג / פלאש90)

הפגנה לציון יום המאבק באלימות נגד נשים, 25 בנובמבר 2019 (אורן חדש)

לפי סקר הלמ"ס כ-336 אלף נשים – 11.8% מכלל הנשים בנות 20 ומעלה – נפגעו מעבירות מסוגים שונים. 95.4%  מהנשים שסבלו מהטרדות מיניות לא דיווחו על כך למשטרה. לפי הסקר כ-140 אלף נשים (4.9% מכלל הנשים בנות 20 ומעלה) נפגעו מהטרדה מינית. מתוכן כ-86 אלף נשים בנות 34-20 (9.6% מכלל הנשים בגילאים אלה). כ-15 אלף נשים נפגעו מעבירת מין כגון מעשה מגונה, ניסיון לאונס או אונס מכלל הנשים בנות 20 ומעלה.