ההסתדרות הכריזה היום (שלישי) על סכסוך עבודה בחברת סאני תקשורת, היבואנית הרשמית של מוצרי סמסונג לישראל, בטענה למבוי סתום וגרירת רגליים מצד ההנהלה במו"מ להסכם קיבוצי ראשון בחברה, וזאת לטענתה, תוך ביזוי מתמשך של נציגות העובדים וניסיונות להכשיל את התאגדותם, ללא נכונות לקיום דיאלוג אמיתי בין הצדדים.

במסגרת סכסוך העבודה, נערכה הבוקר משמרת מחאה מול סניף סמסונג ברחוב אבן גבירול בת"א במסגרתה חולקו עלוני מידע לעוברים והשבים וללקוחות החברה. העובדים נערכים לאפשרות של נקיטת צעדים ארגוניים עם תום תקופת הצינון מרגע ההכרזה על סכסוך העבודה.

משמרת מחאה במסגרת סכסוך עבודה בסאני תקשורת – יבואנית סמסונג לישראל (צילום: דוברות ההסתדרות)

לטענת ההסתדרות, מאז התאגדות העובדים לפני למעלה משנה, הנהלת סאני, בראשות המנכ"ל משה פרי, מושכת זמן ומקשה על קידום המו"מ עם נציגי ההסתדרות, זאת במטרה להכשיל את המו"מ ולהביא לפירוק ההתאגדות.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

במקביל לסכסוך העבודה יצאו עובדי החברה, בגיבוי ההסתדרות, בקמפיין בו הפגינו את נחישותם וסיפרו על מאבקם נגד הפגיעה בזכויותיהם. כחלק ממנו הופק סרטון מחאה שהופץ ברשתות החברתיות.

מאבק עובדי סאני

לסמארטפון של סמסונג יש אחלה קליטה.
להנהלה של היבואן סאני – פחות…
ההסתדרות תומכת במאבק עובדי חברת סאני תקשורת

פורסם על ידי ‏סמסונג מתקפל-העובדים לא‏ ב- יום רביעי, 20 בנובמבר 2019

בסאני-סמסונג כ-260 עובדות ועובדים המועסקים בעיקר בתפקידי מכירות ותיקונים טכניים של כלל מוצרי סמסונג: מכשירים סלולריים, טאבלטים, שעונים חכמים, אביזרים ועוד. העובדים, הפרושים בכ-25 סניפים ברחבי הארץ וכן במעבדה מרכזית מורשית, התאגדו בהסתדרות לפני כשנה על רקע רצונם להסדיר את תנאי העסקתם ולשפרם. לצד דרישתם לביטחון תעסוקתי, העובדים בחרו להתאגד בהסתדרות נוכח תנאי שכר לא הוגנים ולא מתגמלים, הקשורים בין היתר למנגנוני תגמול המשתנים באופן תכוף ולא שקוף. בנוסף  עובדים רבים מלינים על יחס מזלזל ולא הוגן מצד מנהלי החברה.

לאחרונה שיגר יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי, מכתב מיוחד להנהלת סמסונג העולמית, ובו קרא חלוצי לאנשיה להתערב בהקדם במשבר יחסי העבודה שנוצר בסאני. בעקבות הכרזת הסכסוך מסר חלוצי הבוקר: "אני שב וקורא להנהלת סאני לחזור לשולחן המשא ומתן ולכבד את זכויות עובדיה להתאגד ולהסדיר את תנאי העסקתם. סמסונג זה מותג מוביל ויוקרתי וחבל שהוא ייפגע בגלל התייחסות אגרסיבית של הנהלת סאני לעובדיה. הכרזת הסכסוך היא פתח לבאות, עובדי סמסונג וההסתדרות נחושים במאבקם".

רוב הפעילות הכלכלית של חברת סאני מבוססת על היותה המשווק המורשה הבלעדי של חברת סמסונג הקוריאנית ללקוחות פרטיים. בימים האחרונים חתמו שתי החברות על הארכת ההסכם ביניהן לחמש שנים נוספות, עד לשנת 2024. להתערבות של סמסונג העולמית במשבר ביחסי העבודה בסאני עשויה להיות השפעה מכרעת על התנהלות החברה המקומית.

ברבעון השלישי השנה רשמה סאני הכנסות שיא של 330 מיליון שקלים, עליה של 4.4% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה. עם זאת, ב'כלכליסט' צוטט אתמול יעקב לוקסנבורג, יו"ר סאני ובעל השליטה בחברה־האם לפידות קפיטל, ואמר כי "עד עכשיו השקענו בנתח שוק, ומשהגענו ליעד, נשקיע מאמצים ונשקיע ברווחיות וזאת על ידי התייעלות וקיצוץ בהוצאות ישירות ועקיפות, כולל צמצום משרות עודפות".

בסאני תקשורת בחרו שלא להגיב לדברים.