מפלגתו השמרנית של ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון זכתה ברוב מוצק של מושבים בפרלמנט הבריטי בבחירות שנערכו אתמול (חמישי). התוצאה המובהקת של מערכת הבחירות בחירות שבמרכזה עמד הברקזיט – התנתקות בריטניה מהאיחוד האירופי – תאפשר לג'ונסון לממש את תכניתו להוביל את בריטניה אל מחוץ לאיחוד כבר בחודש הבא. ג'ונסון אמר כי נראה שהשמרנים זכו ב"מנדט חדש ועוצמתי כדי לממש את הברקזיט".

בוריס ג'ונסון. 12 בדצמבר 2019. (AP Photo/Frank Augstein)

ב-640 מתוך 650 המושבים בפרלמנט שכבר הוכרזו תוצאותיהם זכו השמרנים ל-358 מושבים, ומפלגת הלייבור, שהתחרתה בשמרנים, זכתה ב-202 מושבים.

הניצחון יהפוך ככל הנראה את ג'ונסון למנהיג השמרני שהצליח ביותר בבחירות בבריטניה מאז מרגרט תאצ'ר, פוליטיקאית שזכתה לתמיכה בהיקף דומה. הוא מהווה גם אסון למועמד השמאל ג'רמי קורבין, שזכה לקריאות להתפטרותו עוד בטרם הוכרזו התוצאות המלאות. המפלגה תזכה, ככל הנראה, ב-200 מושבים בפרלמנט מתוך 650.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ג'רמי קורבין ממתין לתוצאות הבחירות בבריטניה, 13 בדצמבר 2019. (AP Photo/Alberto Pezzali)

קורבין אמר שהתוצאות "מאכזבות מאוד" למפלגתו וכן שלא יוביל את הלייבור למערכת בחירות נוספת, על אף שדחה קריאות להתפטרותו המיידית.

בחירות בבריטניה, 12 בדצמבר 2019. (Victoria Jones/PA via AP)

התוצאות שפורסמו הבוקר (שישי) מראות מעבר משמעותי של תמיכה ממפלגת הלייבור לשמרנים. בבחירות הקודמות ב-2017, זכו השמרנים ב-318 מושבים והלייבור ב-262. התוצאה הפעם מסתמנת כרוב הגדול ביותר של מפלגת הטורים מאז נצחונה של תאצ'ר ב-1980, וכהישג הנמוך ביותר של הלייבור בבחירות מאז 1935.