כדי לא להפר את החוק שהיא עצמה חוקקה, מבקשת המדינה להאריך בעוד שנה את המועד בו עליה להנגיש את כל המבנים הציבוריים לכלל הציבור. זו כבר הפעם השניה שהמדינה נותנת לעצמה ארכה של שנה בהנגשת המבנים עבור כלל החברה הישראלית, בתוכה גם אנשים בעלי מוגבלויות.

התיקון הנוכחי להצעת החוק מתבסס על מנתונים שנמסרו ממינהל הדיור הממשלתי, המרכז את הטיפול בנושא. לפי המינהל, מתוך 1,466 בניינים שמחויבים בהנגשה לפי סעיף 19ט לחוק, הונגשו עד כה 705 בניינים (467 בניינים הונגשו עד שנת 2018, 136 בניינים הונגשו במהלך שנת 2018 ו-102 בניינים הונגשו עד כה במהלך שנת 2019). במקביל, נעשו פעולות לפינוי בניינים שאינם נגישים. במסגרת זו פונו עד כה 101 בניינים (7 בניינים עד שנת 2018, 39 בניינים במהלך שנת 2018, ו-55 בניינים במהלך 2019). עד סוף שנת 2023 צפויים להיות מפונים 151 בניינים נוספים, ובהתאם להסדר שנקבע בסעיף 19ט(יא) לחוק, הבניינים האמורים אינם חייבים בביצוע התאמות נגישות זולת הנגשה חלופית זמנית עד לפינויים.

אדם בעל מוגבלות. צילום מתוך pixabay

נכון לעכשיו נשארו 761 בניינים שהמדינה מבקשת להאריך את הזמן לצורך הנגשתם. מתוכם, 136 בניינים שנמצאים, על פי המנהל בשלבי סיום. 761 הבניינים שבתהליך הנגשה נחלקים ל-598 בניינים שמשמשים את משרדי הממשלה ויחידותיהם, ו-163 בניינים שמושכרים לגורמים אחרים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בין הבניינים הציבוריים שהנגשת הושלמה לפי הדו"ח במלואה, אפשר למצוא את מתחם משטרת אופקים, את בית הדין השרעי בבאקה-אל גרביה, את התחנה המרכזית בירושלים, את בית הספר הימי במכמורת, ואת התחנה לכיבוי אש בקריית שמונה.

בין מבני הציבור אשר לגביהם מבקשת המדינה אישור לסיים את הנגשתם עד סוף 2020 אפשר למצוא את חדר האוכל בכלא נפחא במצפה רמון, את מעונות הרווחה נווה כינרת ורמת טבריה אשר בטבריה, את תחנת הכיבוי שחמון אשר באילת, את בסיס מג"ב בבית נטופה, את משרד הרישוי בחולון, את המרכז להכשרה טכנולוגית בטמרה ועוד. תאריך היעד עבור מרבית המבנים מבין 761 הזקוקים לעבודות הנגשה הינו סוף השנה, ורק בחלק מצומצם מהם עתידות העבודות להסתיים במהלך השנה.

ההנגשה הנדרשת במבני הציבור כוללת הוספת חניות לנכים, יצירת דרכי גישה בין הרחוב לשטחי החוץ של המבנים; דלת כניסה נגישה, דלפק קבלה מונגש, מעברים רחבים, מעלית נגישה ושירותי נכים מותאמים ועוד.