שני עובדים נהרגו היום (חמישי) בתאונות עבודה באתרי בנייה בבאר יעקב ובבני דקלים. פאדי עטא חלילייה (30) מיפיע, נפגע הבוקר מחפץ כבד בשעה שעבד באתר בניה בבאר יעקב. חלף טלטל אלהוורין (35) נהרג באתר בנייה בו בבני דקלים שבאזור לכיש, לאחר שקיר קרס עליו. מניין ההרוגים בתאונות העבודה מתחילת השנה עלה ל-85, ובענף הבניה לבדו ל-44.

פאדי עטא חלילייה ז"ל (30) מיפיע, נפגע הבוקר מחפץ כבד בשעה שעבד באתר בניה ברחוב שבו בבאר יעקב. מותו נקבע בדרך לבית החולים. הוא הותיר אחריו אישה וארבעה ילדים. פראמדיק מד"א חן מיכאל, סיפר: "מצבו של הגבר, שהיה מחוסר הכרה וסבל מפגיעה רב מערכתית קשה, הדרדר במהירות והוא איבד דופק ונשימה. ביצענו בו פעולות החייאה מתקדמות, שבסופן נאלצנו לקבוע את מותו". אריה מנדלזון ראש סניף איחוד הצלה בבאר יעקב סיפר כי "מדובר בפועל שנפלה עליו פלטת מתכת (פלטה טרומית) תוך כדי עבודתו באתר בנייה". מפקח מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית הגיע למקום. המשטרה פתחה בחקירה בשיתוף עם משרד העבודה והרווחה.

זירת תאונת העבודה בבאר יעקב 19 בדצמבר 2019 (ללא קרדיט)

בשעות הצהריים נהרג חלף טלטל אלהוורין (35) באתר הבניה בו עבד בבני דקלים שבאזור לכיש, לאחר שקיר קרס עליו. ד"ר מתן גולן, רופא מתנדב באיחוד הצלה, וניר זכאי, חובש באיחוד הצלה, סיפרו: "מדובר בפועל שקרס עליו קיר באתר בניה. למרבה הצער נקבע מותו בזירת האירוע עקב אופי הפציעות הקשות מהן סבל".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"משרדי הממשלה גוררים רגליהם בקידום הצעדים הנדרשים להגברת בטיחות העובדים, ואפילו התחייבויות שניתנו אשתקד בהסכם עם ההסתדרות -להקמת קו חם לתלונות על הפרות בטיחות, להשעיית קבלנים רשלנים ממאגר הקבלנים המוכרים לעבודות ממשלה, להטלת דרישה להכשרות בטיחות לעובדים – לא יושמו" מסרה מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה הדס תגרי. "המשטרה והפרקליטות ממשיכות לדשדש רגליים בניהול הליכים פליליים בנוגע לתאונות קטלניות – רק אתמול התבשרנו על עונשים קלים ביותר שנגזרו על עובדים שהורשעו בעבירות בטיחות שהביאו למותו של נער בן 15, לאחר שהתיק התנהל במשך שנים ארוכות, והאישומים בגרם מוות ברשלנות נמחקו ממנו. נדרש שידוד מערכות מיידי בהתנהלות הממשלתית שתעצור את ההפקרות הפוגעת בעובדים".

עו"ד ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, אמר בתגובה למותם של שני העובדים כי "שנת 2019 היא שנת דמים קשה בתחום תאונות העבודה, מספר התאונות רק הולך וגדל, וזאת חרף הקמתה של יחידת פלס בלהב 433 שאמורה היתה ליצור חקירות איכותיות יותר בתחום תאונות בעבודה ולהיות גורם הרתעתי משמעותי בתחום זה". אסל הוסיף כי "חקירות מהירות ואיכותיות של תאונות הינן  המפתח להגשת כתבי אישום ומניעת תאונות עבודה, למרבה הצער חקירות איכותיות לא ממש קיימות וראיה לכך שאתמול בית המשפט השלום בתל אביב הטיל עונש קל של עבודות שירות וקנס של 4,000 ש"ח על האחראים באתר העבודה שבו נפל אל מותו העובד אור פליסיאן ז"ל. עונשים קלים אלו מעבירים מסר שלילי שחיי הפועלים הם הפקר ומחזקים את שאנו טוענים תמיד שבתחום התאונות העבודה אין הרתעה פלילית אפקטיבית."

שבוע קטלני

אתמול (רביעי) בשעות הצהריים נפגע עובד כבן 30 בנפילה מטרקטור באתר בנייה בשדרות ז'בוטינסקי ביבנה. הוא פונה לבית החולים קפלן כשהוא במצב בינוני, עם חבלת ראש.

מוקדם יותר, נפל עובד כבן 50 מגובה ברחוב הציונות באשדוד.  חובש בכיר על אופנוע מד״א יהודה שושנה, סיפר: ״הגבר שכב על הקרקע בחצר הבניין כשהוא בהכרה, סיפרו לנו שנפל בזמן שעסק בהתקנת גגון. הענקנו לו טיפול רפואי ופינינו אותו בניידת טיפול נמרץ לבית החולים״. הוא פונה לבית החולים אסותא באשדוד, כשהוא במצב בינוני עם חבלות ראש.

עוד נפגע אתמול עובד בן 27 מחפץ כבד באתר בנייה ברחוב רבן יוחנן בן זכאי באלעד. הוא פונה לבית החולים בילינסון גבר כשהוא במצב בינוני, עם חבלת ראש.

ביום שלישי נפל עובד בן 22 מגובה שלוש קומות באתר בנייה בשכונת הפרחים בחריש. הוא פונה לבית החולים הלל יפה כשהוא מצב בינוני, עם חבלות בראש ובגפיים.

ביום שני נפל עובד בן 36 מגובה שישה מטרים באתר בניה ברחוב קטיף בנתיבות. הוא פונה לבית החולים סורוקה כשהוא במצב בינוני עם חבלות בראש ובפלג גופו התחתון.