לפני 99 שנים בדיוק, בכ"ג בכסלו תרפ"א, נר ראשון לחנוכה, התכנסו בבניין הטכניון בשכונת הדר בחיפה 87 צירים שנבחרו ע"י 4,433 פועלים ופועלות, וביחד הקימו את הסתדרות העובדים הכללית. כעת נכנסת ההסתדרות עם 800 אלף חברות וחברים לשנתה המאה, אותה תציין בשורת אירועים על פני השנה הקרובה.

"לאור נרות החנוכה של דצמבר 1920, נוסד בוועידה זו הארגון שצפוי למלא תפקיד מוביל בהקמת המדינה", נמסר מהסתדרות. "סיפורה של ההסתדרות הוא במידה רבה סיפורם של מנהיגי ומנהיגות עובדים אמיצים, של ערבות הדדית ושל מאבקים חלוציים שסללו את הדרך לעוצמתה ולאחדותה של החברה הישראלית".

סמל ההסתדרות המציין מאה שנים להקמתה (באדיבות דוברות ההסתדרות)

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, אמר הבוקר (ראשון) כי "הכניסה לשנת המאה היא לא רק ציון דרך היסטורי, אלא הזדמנות להישיר מבט אל העתיד ולבחון את החזון שלאורו צועד הארגון. ההסתדרות שדאגה לחובת ההפרשה לפנסיה ולהגדלת שיעור ההפרשות, לשכר המינימום ולעדכונו, ולהבטחת זכויות אלמנטריות רבות נוספות, תמשיך לגרש את החושך ולהאיר את פני העתיד".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד בכנס ועדי העובדים ברשויות המקומיות (צילום: דוברות ההסתדרות)

בר-דוד הוסיף כי "העובדות והעובדים יכולים למתוח את החזה בגאווה על כך, שגם היום, ההסתדרות ממשיכה להיות גוף רלוונטי ומשפיע במשק, באופן שמסמן אותה כאחד מארגוני העובדים הבולטים בעולם. על אף המתנגדים לעבודה המאורגנת ולמורת רוחם של אלו שרוצים להחליש את העובדים, למאה השנים הבאות – ההסתדרות תיכנס כגוף חזק ואחראי יותר מאי פעם".

דוד בן גוריון, מזכיר ההסתדרות בראשיתה, נושא דברים בטקס הנחת אבן פינה לבניין ההסתדרות בירושלים, 1 בספטמבר 1924. צילום: אוסף התצלומים הלאומי

ברל כצנלסון, ממייסדי ההסתרות, בחברת משתתפי "ירח העיון", רחובות, ארץ ישראל, 1941 (קרדיט: המרכז לתיעוד חזותי ע"ש אוסטר, בית התפוצות, באדיבות אוסף משפחת סלוצקין, עין חרוד)

"בתור הבית של כלל העובדים בישראל, נמשיך להגן על הערכים שבדמותם נבנתה המדינה ונוכיח בעשייה את חשיבות ההסתדרות לשוק העבודה העתידי. ההסתדרות תהיה שותפה מובילה למהלכים משמעותיים במשק אשר משפרים את השירות לאזרח ומועילים לכלכלה המקומית. נמשיך לנפץ את תקרות הזכוכית ולהיות רשת הביטחון של העובדים".

עוד אמר יו"ר ההסתדרות כי "את שנת המאה, תציין ההסתדרות ב-2020 בשורה של אירועים סמליים שיתקיימו ברחבי הארץ למען העובדים והגמלאים. בתור מי שצמח מהשטח, אני נרגש להיות במעמד שנת המאה ומתחייב שכל העובדות והעובדים יהיו גאים בהסתדרות, כמו שאני גאה בה היום. חג חנוכה שמח!"​

תהלוכת האחד במאי 1947 (צילום ארכיון: לע"מ)