עובדי משרד החוץ הודיעו לשר ישראל כץ, כי לא יוכלו לגייס תרומות מגורמים פרטיים לחגיגות יום העצמאות בחו"ל ולאירועים שונים כפי שהותר בהחלטת הממשלה בתחילת השבוע. בהודעת ועד העובדים המדיני של משרד החוץ תקפו את השר ואמרו כי לא עשה דבר "למען המשרד" ועובדיו על רקע הקיצוץ בתקציב הפוגע בפעילות הדיפלומטית ובשכר השליחים.

דנה בנבנישתי יו"ר ועד העובדים המדיני במשרד החוץ אמרה ל׳דבר׳ "הממשלה הפכה את משרד החוץ לפושט רגל, לא ניתן שיהפכו את עובדיו לפושטי יד. מדינת ישראל זקוקה למשרד חוץ חזק ומוביל אל מול האתגרים האדירים בזירה הבינ"ל , לשם כך נדרש תקציב". בנבנישתי בדבריה מאשימה את הממשלה כי זו מדיניות מכוונת לחסל את המשרד: "המשך התעלמותם של שרי ממשלת ישראל, ובראשם ראש הממשלה ושר החוץ,  ממצבו החמור של המשרד תוביל אותנו למצב שבו לא יישאר לישראל שירות חוץ. את ההסבר על כך הם ידרשו לתת לציבור הרחב".

דנה בנבנישתי גבאי יו"ר ועד עובדי משרד החוץ (באדיבות המצולמת)

"כנראה שהתבלבלת", נכתב בחשבון הטוויטר של ועד העובדי לשר כ"ץ, "אחרי שנה בתפקיד עליך לדעת שהתפקיד שלנו – השליחים והדיפלומטים במשרד עליו אתה ממונה – הוא ליישם את מדיניות החוץ של ישראל, לא לקושש כספים אצל נדבנים על מנת לבצע את פעילותנו". כך כתבו העובדים והוסיפו "אולי במקום לעזור למשרד האוצר לרסק את המשרד עליו אתה אמון, תעזור לנו להציל במשהו את מדיניות החוץ של ישראל?"

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

העובדים כתבו כי גמרו "לשתוק" וכי הוציאו הנחיה "להפסיק את המהלך הבזוי הזה של קיבוץ נדבות". "אם אין שר שיעזור לנו וישמור על כבודה של  המדינה, שמתהדרת בכלכלתה המשגשגת ובחברותה ב-OECD, אנחנו צריכים למנוע את ביזוי המדינה ושליחיה" נכתב בהודעה.​

השר ישראל כץ (צילום ארכיון: אלכס קולומונסקי).

ממשרד החוץ נמסר: "הודעת ועד העובדים המדיני של משרד החוץ כנגד שר החוץ והנהלת המשרד על רקע מדיניות גיוס התרומות, לא תורמת למטרה המשותפת של שר החוץ, מנכ"ל המשרד והעובדים עצמם להשגת הכלים המתאמים לביצוע משימות משרד החוץ תוך הבטחת תנאי העבודה של העובדים.

"החלטת הממשלה נשענת על תקדימי עבר בהם פעל המשרד לגיוס תרומות ויצירת שותפויות ועל מודל דומה המקובל במדינות רבות בעולם. היא נועדה לתת כלי נוסף לדיפלומטים בנציגויות.

"שר החוץ, המנכ"ל והנהלת המשרד ימשיכו לעשות ככל יכולתם לחיזוק משרד החוץ ושירות החוץ הישראלי."