מרכז השלטון המקומי מאיים להשבית את המחלקות לשירותים חברתיים בעקבות קיצוץ של משרד הרווחה. המשרד הודיע אתמול (רביעי) לרשויות שבשל היעדר ממשלה מכהנת ותקציב מאושר, תקציב שירותי הרווחה יקוצץ. הדבר יפגע באופן משמעותי בתכניות שפועלות ברשויות המקומיות.

אישה במקלט לנשים מוכות, ארכיון. (צילום: הדס פרוש / פלאש 90).

בין התכניות שיפגעו: מרכזי האלימות במשפחה, תפעול תחנות לטיפול משפחתי, מרכזי קשר, טיפול בשורדות זנות, מסגרות יום לבעלי מוגבלויות, התכנית הלאומית לילדים בסיכון, טיפול בקטינים נפגעי תקיפה מינית, טיפול בנוער וצעירים בסיכון, טיפול בנוער חרדי מנותק, פעולות התנדבות ועוד.

בעקבות הודעת המשרד על קיצוץ התקציב הוציאו מרכז השלטון המקומי, מרכז המועצות האזוריות ו"פורום 15 הערים העצמאיות" מכתב לראש הממשלה, שר האוצר ושרת הרווחה בו הם מבקשים את התערבותם הדחופה על מנת שהתקציב עבור התכניות יעבור בהקדם. לדבריהם, במידה והמצב לא ישתנה הם יאלצו לעצור את כל הפעולות במחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בהודעת משרד הרווחה לרשויות על הקיצוץ, הם מסבירים שבשל מגבלות התקציב ההמשכי לשנת 2020 ועד שיאושר תקציב המדינה, הם נאלצים לקצץ בצורה משמעותית בתקציבי תכניות לאוכלוסיות מוחלשות.

עקב היעדר תקציב מדינה מאושר, מ-1 בינואר 2020 נכנסה ממשלת ישראל למשטר תקציבי נוקשה המכונה 'תקציב המשכי', ומבוסס על גודלו של תקציב 2019, ללא התייחסות לגידול באוכלוסיה ולצרכים המשתנים. למרות השם המרמז על המשכיות, התקציב ההמשכי הוא למעשה תקציב קיצוצים, שנועד לאפשר לממשלה תפקוד מינימלי תוך הקפאת תחומים ותכניות. במצב זה החשב הכללי במשרד האוצר הופך למעורב מאד בהוצאות המשרדים, שיכולים להוציא בכל חודש 1 חלקי 12 מהתקציב שהוקצה להם בשנה האחרונה.

 בתגובה לקיצוץ ענבל חרמוני, יו״ר איגוד העובדים הסוציאליים מסרה כי באיגוד "מתנגדים לקיצוץ התקציבי בשירותים החברתיים. מדובר בפגיעה משמעותית בשירותי ליבה הנותנים מענה לאוכלוסיות בסיכון כגון נשים נפגעות אלימות, אנשים עם מוגבלות, מרכזי קשר להורים וילדים, צעירים בסיכון ועוד.  מערכת הרווחה נמצאת כבר עכשיו בקריסה, ובמשבר הגדול ביותר שידעה מדינת ישראל. צמצום השירותים והמשאבים במצב החמור גם כך אינו מתקבל על הדעת". לדבריה, האיגוד "יפעל למניעת פגיעה בשירותים, במטופלים ובעובדים הסוציאליים בטווח המיידי, ולשיקום השירותים החברתיים מיד עם קום הממשלה לאחר הבחירות".