לאחר השבתת הלימודים ויום ארוך של דיונים, הגיעו המועצה האזורית אל קסום ומשרד החינוך להסכמות על תקצוב שילובם של 18 אלף תלמידים מיישובים לא מוכרים במערכת החינוך של המועצה. בהסכם שנחתם הערב (ראשון) סיכמו הצדדים כי משרד החינוך יעביר למועצה האזורית סכום של 18.5 מיליון שקלים לטובת הסעות התלמידים והוצאות שונות, שבתקופה האחרונה מומנו באופן גירעוני על-ידי המועצה. לפי הסיכום, 8 מיליון שקלים מתוך הסכום יועברו בטווח הקרוב על מנת לאפשר את הפעלת המערכת באופן מיידי. בכך בא אל סיומו מאבק שארך כחצי שנה אותו הובילה המועצה, וכלל מספר ימי שביתה, אחד מהם היום (ראשון).

״אני שמח שזו תוצאת הדיון היום", מסר ראש המועצה האזורית אל קסום, סלאמה אל אטרש "חבל לי שהיינו צריכים להגיע למצב הזה (השבתת הלימודים – ד.ט) כדי לאפשר לילדים, תושבי ישראל, את הזכות הבסיסית הזו, אבל כעת אנו עם הפנים קדימה. העבודה עוד רבה, התשתיות מוזנחות ולקויות. אבל זוהי ההתחלה״.

כאלף מתושבי מועצה האזורית אל קסום מפגינים בבאר שבע. ארכיון. 5 בספטמבר 2019. (ללא קרדיט)

היום (ראשון) הודיעה המועצה על השבתת הלימודים לתלמידים מהפזורה עד למציאת פתרון. התלמידים לא חזרו לספסל הלימודים מחופשת החורף הנהוגה בחינוך הערבי בישראל. בחמישי האחרון הודיעה המועצה כי משרד החינוך לא עומד בהסכם עמה, ואינו לוקח אחריות על התלמידים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

המועצה טענה כי מלבד הכספים שהובטחה לה לתחזוק מערך החינוך, הוסכם שהמשרד ייצר מערך סיוע וליווי מקצועי צמוד למועצה למען קיומו של מנהל תקין. לטענת ראש המועצה, מערך התקנת ותחזוק המשאבים והתשתיות החינוכיות נופל על המועצה, כמו גם סבסוד מערך ההסעות, המהווה חלק נכבד מהתקציב, וזאת כשהכפרים הלא מוכרים אינם נמצאים כלל בתחום שיפוט ואחריות המועצה.

בספטמבר האחרון מסרה המועצה כי לאחר כחצי שנה של דיונים ופניות, משרד החינוך המשיך להתעלם מפניות המועצה להסדרת שירותי החינוך בכפרים הבלתי מוכרים, בעוד התושבים קיבלו שירותי חינוך דרך המועצה האזורית אל קסום ששימשה קבלן משנה של משרד החינוך. לטענת המועצה, היא נאלצה להפנות לתחום משאבים שאמורים היו להיות מושקעים בתחומים אחרים.

בנובמבר, חודשיים לפתיחת שנת הלימודים, המועצה, שנמצאת במאבק מול המשרד, ציינה שמספטמבר הועברו אליה רק 2.4 מיליון שקלים, וזאת על אף הגרעון שנוצר בשל הפעלת מערך ההסעות שלתפעולו המלא נדרשים כ-30 מיליון שקלים. בעקבות החובות, מסיעים רבים הודיעו למועצה שלא ימשיכו לעבוד מולה. כעת מקווים שם כי ניתן יהיה לחדש עבודה עם חברות הסעות לרווחת הילדים תושבי הכפרים הלא מוכרים.​