הרשות לביטחון קהילתי תתוקצב ב-100 מיליון שקלים פחות ממה שביקשו, והמשרד לביטחון פנים והרשויות המקומיות מזהירים מפיטורים של כ-1,000 שוטרים עירוניים ומדריכי נוער, וכן מפגיעה בתכניות למניעת שימוש בסמים ואלכוהול.

במכתב ששלחו ביום שני לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון ושר הפנים אריה דרעי הצטרפו הרשויות למכתב ששלח ארדן לחשב הכללי, ותבעו שיועברו 175 מיליון שקל לתכניות ב-2020, ולא – ישבתו. "לא נוכל לשבת מן הצד בחוסר מעש, ולהביט כיצד הממשלה מחרבת במו ידיה תכניות ופרויקטים חשובים מן המעלה הראשונה, אשר פגיעה בהם, הינה פגיעה ישירה באוכלוסיות החלשות ביותר במדינת ישראל" כך נכתב במכתב.

על המכתב חתומים יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס, יו"ר המועצות האזוריות שי חג'ג', יו"ר פורום ה- 15 רון חולדאי ויו"ר פורום ערי פיתוח בני ביטון פנו גם לראש הממשלה ושרי האוצר והפנים בדרישה למנוע את הקיצוץ הנרחב.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ההודעה על הקיצוץ הצפוי התקבלה בשבוע שעבר מידי החשב הכללי, שמנהל בפועל את תקציב המדינה עד שיאושר תקציב לשנת 2020 אחרי הבחירות במרץ. ועדת החריגים, שדנה במימון פרויקטים שאינם נמצאים בבסיס התקציב או שדורשים מימון נוסף, החליטה לתקצב את הפרויקטים ב-75 מיליון שקלים בלבד- לעומת 175 מיליון שקלים הדרושים לטענת המשרד לביטחון פנים.

על פי המכתב, השירותים שיפגעו בין היתר הם שירותי שיטור וסיוע לנוער בסיכון. באופן ספציפי עלולים להיפגע בפרויקטים למניעת שימוש בסמים בקרב נוער בסיכון.

השר ארדן אמר על ההחלטה כי ״החלטת ועדת החריגים לתקצוב 38% בלבד מהתכנית הכוללת, משמעותה פגיעה עמוקה וקשה בפעילות הרשות לביטחון קהילתי, עד כדי עצירת כלל התוכניות לחלוטין, וזאת בתום כשנתיים בלבד מיום הקמתה.

"אני סבור, כי ועדת החריגים לא הבינה את משמעות החלטתה, כיוון שהחלטה להקצות תקציב בשיעור כה נמוך מבסיס התקציב שמוקצה מידי שנה לתכניות ברשויות המקומיות, לא רק שלא תאפשר את שימור המצב הקיים אלא תגרור פיטורי מאות עובדים המועסקים ברשויות המקומיות במשך שנים בהפעלת התכניות למניעת אלימות בקרב בני הנוער ואוכלוסיות מוחלשות.״

השר ארדן הדגיש גם כי פגיעה בתקציב תפגע בפעילות המשרד לביטחון פנים במגזר הערבי, שכוללת הקמת יחידות שיטור עירוניות חדשות וסיוע בהקמה והרחבה של מערכות המצלמות בישובים הערביים, בניסיון למנוע מקרי אלימות בעקבות המחאה הגדולה לפני חודשיים.

חיים ביבס יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות: "זו קריאת השכמה למשרד האוצר והחשב הכללי. לא נעמוד מנגד מול פגיעה כה משמעותית בתושבים שלנו, הם לא האשמים בקיפאון הפוליטי. יש להעמיד את ביטחונם בראש סדר העדיפויות ולמצוא תקציבים מתאימים למניעת הפיטורים. מדובר באלף מדריכים שעושים עבודת קודש ומונעים מקרי אלימות מדי יום." ​