ישראל מחריפה את צעדי ההתגוננות מווירוס הקורונה. בהמלצת משרד הבריאות נאסר על כניסת אזרחים זרים ששהו בסין לישראל בדרך היבשה והים, וישראלים ששהו בסין הונחו להישאר בביתם במשך שבועיים ולא להגיע למקומות ציבוריים. לפי הודעת המשרד, עובדים שייעדרו מעבודתם יפוצו בהתאם.

ארגון הבריאות העולמי הודיע על מצב חירום עולמי בעקבות התפשטות וירוס הקורונה. עד כה זוהו בסין כמעט 10,000 מקרים של הידבקות בנגיף, ושיעור הנפטרים עלה ל-213. מחוץ לסין נרשמו 98 חולים ב-18 מדינות, עם רוב מקרי החולי מופיעים אצל אנשים ששהו בסין. עד כה לא התגלו מקרי קורונה בישראל, אך במשרד הבריאות מעריכים כי מדובר ב"עניין של זמן" עד להופעת הווירוס בישראל.

הכניסות לזרים נחסמו

רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה היום (שישי) כי בהמלצת משרד הבריאות, הכניסות היבשתיות והימיות לישראל ייסגרו לאנשים ששהו בסין בשבועיים האחרונים, פרט לאזרחי ותושבי ישראל. גם הטיסות הישירות מסין לישראל הופסקו.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

משרד החוץ ממליץ לאזרחים ישראלים להימנע מלטוס לסין עד לסיום מצב החירום או הודעה אחרת. לפי הודעת המשרד, "לאזרחים ישראלים השוהים בסין, מומלץ לשקול יציאה מסין". עקב החלטת שר הבריאות לאסור נחיתת טיסות מסין בישראל, ניתן לשוב דרך מדינה שלישית. המלצת המסע אינה רלוונטית כרגע להונג קונג ומקאו. משרד החוץ מבקש להדגיש כי נציגויות ישראל בסין (ביג'ינג, שנגחאי, גוונגו' וצ'נגדו וכן הנציגות בהונג קונג) ממשיכות ופועלות למרות מצב החירום.

הגעתם מסין? הישארו בבית וקבלו פיצוי

משרד הבריאות הודיע אתמול (חמישי) כי כל אדם ששהה בסין בשבועיים האחרונים נדרש שלא להגיע למקומות ציבוריים במשך שבועיים מיום חזרתו, גם אם לא חווה תסמינים כלשהם של וירוס הקורונה – שיעול, עליית חום וקוצר נשימה. הסיבה להחלטה היא חשש מתקופת דגירה של הווירוס בטרם הופעת המחלה, שבה הוא עלול להיות מידבק. המשמעות היא כי עובדים ששהו בסין נדרשים שלא להגיע למקומות עבודתם. המשרד הודיע כי ידאג לצו שיפצה את העובדים על ימי ההיעדרות.

שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב במסיבת עיתונאים על מגפת הקורונה. 30 בינואר 2020 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

במכתב עליו חתום מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב נכתב כי "משרד הבריאות מנחה את מי שהיה בסין ב-14 הימים האחרונים (כלומר החל מה-16 בינואר – ד.א.), גם לשהות קצרה, לא לצאת למרחב הציבורי ולא לשהות במקומות ציבוריים ובכלל זה מוסדות חינוך מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, מקומות בילוי וקניות, בתי חולים ומרפאות, לתקופה של 14 ימים ממועד השהייה האחרונה בסין". אם לא הופיעו תסמיני הוירוס בתוך 14 ימים ניתן לחזור לפעילות רגילה. לפי המכתב, "הנחייה זאת ניתנת בשל התפשטות המחלה הנגרמת על ידי נגיף הקורונה החדש בסין ובמדינות נוספות וכדי למנוע ככל הניתן את התפשטותה בישראל".

בר סימן טוב מציין כי היעדרות מהעבודה בתקופה זו, המכונה 'תקופת הדגירה', תיחשב כהיעדרות בשל מחלה באמצעות צו שיוציא משרד הבריאות. לפיכך אין צורך לפנות לרופא המשפחה להוצאת אישור מחלה, והעובד יזכה בימי המחלה על ידי הצגת אישור על המועד בו עזב את סין.

עוד הנחה בר סימן טוב כי במקרה של הופעת שיעול, חום או קוצר נשימה יש לפנות לרופא המטפל בקופת החולים או בחדר המיון וליידע מראש את הגורם הרפואי על הגעת מטופל ששהה בסין. בביקורים אלו מתבקשים המטופלים להימנע מנסיעה בתחבורה הציבורית ולחבוש מסיכה כירורגית למניעת הדבקה.

נערכים להגעת הווירוס לישראל

במשרד הבריאות נערכים להגעה אפשרית של וירוס הקורונה לישראל. בהודעת סיכום של ישיבת צוות לטיפול במגיפות שנערכה ברביעי בערב נכתב כי "בדיון היתה הסכמה מדעית של כל אנשי המקצוע, כי בישראל ובכל מדינה אחרת בעולם אין יכולת למנוע הרמטית את כניסת נגיף הקורונה החדש לישראל והגעתו לישראל היא ככל הנראה רק עניין של זמן". עוד צוין כי "משרד הבריאות נמצא בקשר מתמיד עם ארגון הבריאות העולמי וגורמים נוספים בעולם ועם מיטב המומחים בישראל". המשרד העלה אתר מיוחד בנושא וירוס הקורונה עם הנחיות להתגוננות ומענה לשאלות נפוצות בנושא.

מצב חירום עולמי

חודש מהתפרצות הנגיף במחוז חובאי שבסין, הכריז ארגון הבריאות העולמי אתמול (חמישי) על מצב חירום עולמי. לפי הודעת הארגון, הסיבה להכרזת מצב החירום בכך שהוא יאפשר לתמוך וללוות מדינות עם מערכות בריאות מוחלשות שעלולות להתקשות בהתמודדות עם הנגיף. בארגון הביעו שביעות רצון משיתוף הפעולה של ממשלת סין בהעברת מידע ובמניעת התפשטות הנגיף.

הארגון הדגיש שהוא לא ממליץ כרגע על הגבלות תנועה או תחבורה, אלא על הכנת מערכת הבריאות בכל מדינה להתמודדות עם המחלה.