"כולנו עומדים כאן יחד היום כי אנחנו מבינים אמת אחת פשוטה: גזענות ואפליה אינן בעיה של ישראלים יוצאי אתיופיה או של קבוצות אחרות בחברה הישראלית, זוהי בעיה שלנו, של כולנו. הגזענות והאפליה מאיימות לא רק על מי שנפגעים ממנה אלא גם על החברה כולה", כך אמר הבוקר (ראשון) נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין בטקס חתימת האמנה למיגור הגזענות בחברה הישראלית של מיזם "ישראלים נגד גזענות".

הנשיא סיפר כי הקמת היחידה לטיפול בתלונות הנוגעות לאפליה וגזענות מצד המדינה, בעקבות דו"ח שחיברה מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר אמי פלמור, מהווה מהלך חשוב ודוגמא לאופן בו יש להילחם בגזענות הממוסדת. "קודם כל הכרה ולאחר מכן לקיחת אחריות וביצוע צעדים מעשיים לתיקון ולא רק כלפי בנות ובני הקבוצה הנפגעת, אלא כלפי החברה בכללותה" אמר, "הדרך לתיקון הגזענות הממוסדת עוד לא הסתיימה אבל המגמה היא חיובית ויש לברך על כך. ולצד זאת, אסור להטיל את האחריות על המאבק בנגע הגזענות והאפליה על הממסד בלבד. על 'המדינה'. עלינו להבטיח שהתהליך החיובי שעוד נמצא בתחילת דרכו, שהותנע במסדרונות המערכת, יפגוש תנועה חברתית ציבורית מקבילה, רחבה, גורפת."

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד חתם על האמנה בשם ההסתדרות והעובדים בישראל (צילום: דוברות ההסתדרות)

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, שחתם על האמנה בשם ההסתדרות והעובדים בישראל, אמר כי "גם ההסתדרות החדשה בראשותי מצטרפת בשנת המאה שלה לקריאה למיגור הגזענות, ותפעל בכל השפעתה בקרב העובדים, האיגודים והחברות לקידום תכניות לגיוון ושוויון ולאפס סובלנות לגזענות".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

כחלק מהשקת המיזם פורסם היום ביצוע מחודש ל"יום יבוא". בהשתתפות: עדן פינס, אנה זק, סטפן לגר, ירמי קפלן, איילה אינגדשט, עידן יניב, מירה עווד, דנה לפידות, כיתריה פאוץ' ורותי נבון עצמה, המבצעת המקורית, בהופעת אורח.

מנכ"ל ההסתדרות אופיר אלקלעי, רכז דרור ישראל פסח האוספטר, אלוף במיל. אליעזר שקדי, יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, אלוף במיל. ישראל זיו בטקס החתימה על האמנה נגד גזענות (צילום: דוברות ההסתדרות)

במיזם "ישראלים נגד גזענות" חברים מאות בכירים ממגוון תחומים ובהם בכירי צבא, ממשל ועסקים ששמו למטרה את המלחמה בגזענות בחברה הישראלית על שלל ביטוייה וצורותיה, זאת באמצעות שינוי בדפוסי החשיבה וההתנהגות ופעולה אקטיבית נגד גילויי גזענות ואפליה בחברה הישראלית. בין החברים במיזם החדש: אלוף (במיל) אליעזר שקדי – מפקד חיל האוויר לשעבר; עו"ד אמי פלמור – לשעבר מנכ"לית משרד המשפטים ויו"ר הוועדה למיגור הגזענות נגד יוצאי אתיופיה; משה חוגג – בעלי בית"ר ירושלים; אלוף (במיל) אמיר אשל – מפקד חיל האוויר לשעבר; עופר בלוך – מנכ"ל חברת חשמל; שאול קוברינסקי – יו"ר בנק דיסקונט; ורבים נוספים.