ישראלים שחזרו מסין ב-14 הימים האחרונים נדרשים לשהות בבידוד בביתם, כדי לוודא שהם לא חולים בנגיף הקורונה. אם הם לא יפתחו חום, שיעול או קשיי נשימה במהלך הבידוד, הם יוכלו בסוף התקופה לצאת מהבית ולהמשיך בחייהם כרגיל. אבל מה קורה אם יתפתחו תסמיני מחלה אצל מישהו שעונה על הקריטריונים לסיכון להידבקות לנגיף?

בבית החולים פדה-פוריה, הנותן מענה לכ-200,000 תושבי הצפון ותיירים הפוקדים את האזור, כבר טיפלו בהצלחה בשני חשודים בהידבקות בנגיף החדש ולמרבה השמחה, שללו את הימצאותו. בנוסף לשני המקרים האלה, בפוריה בוצע אתמול (רביעי) תרגיל פתע נוסף לבחינת התמודדות עם חולה חשוד בהדבקה בנגיף. צוות רחב, הכולל רופאים מומחים, אחים ואחיות כמו גם את מזכירות הקבלה והמאבטחים, נבחן לגבי מידת מוכנותו לטפל בחשודים כחולים במחלת הקורונה מבלי לסכן את הצוות ואת שאר המטופלים.

עמדת הציוד הייחודי לטיפול בחשודים כנשאי נגיף הקורונה (צילום: דפנה אייזברוך).

ד"ר אורנה ניצן, מומחית למחלות זיהומיות בפוריה, מסבירה כי צוות המחלות הזיהומיות נמצא בתקשורת יומית עם משרד הבריאות ופיתח הנחיות כתובות ברורות לכל אנשי הצוות שדואגים לכל שלבי מהלך הטיפול בחשוד להדבקה בנגיף הקורונה, המבוססות על הנחיות המשרד. כל אנשי הצוות עברו הכשרה על שני התרחישים שבהם חולה חשוד בהדבקה בנגיף יכול להגיע לביה"ח: בהפניה מרופא קהילתי, או ישירות למיון ללא הפניה. אם רופא קהילה מפנה חולה שחשוד בווירוס החדש לפוריה, אותו הרופא מיידע את רופא המחוז, שמיידע את בית החולים וכמו כן את משרד הבריאות ברמה הארצית. במקרים אלה, המסר מגיע לד"ר היבה אבו זיאד, מנהלת המחלקה למחלות זיהומיות, בין אם ההודעה מגיעה ביום ובין אם בלילה. ד"ר אבו זיאד ושאר הצוות מתארגנים מראש לקבל את החולה עוד לפני שהוא מגיע, ומנחים אותו להישאר ברכב עד שחבר צוות המיון ניגש אליו בתוך הרכב שלו, זאת במטרה להפחית את הסיכון שהחשוד כנשא של הווירוס ידביק חולים או אנשי צוות אחרים לפני שהצליחו ליצור תנאי בידוד נאותים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

טובה מזרחי, מזכירה קבלת חולים, עברה תרגיל פטע לקבלת חולה חשוד בנגיף החדש (צילום: דפנה אייזברוך).

גם צוות דלפק הקבלה למיון ערוך להתמודדות עם הנגיף. מזכירות הקבלה, שכולן עברו הכשרה על מניעת התפשטות הנגיף, שואלות כל חולה שמגיע עם תסמיני חום או קושי נשימה אם הוא היה בסין בזמן האחרון או נחשף לחולה בקורונה במדינה אחרת. אם כן, המזכירה מביאה לחולה מסכת פנים ושמה על עצמה מסכת פנים מיוחדת שמגנה מנגיפים. היא מנחה את החולה להמתין בצד וקוראת לקצין הביטחון, ובינתיים מחטאת את הדלפק עם כלור.

עמדת הציוד הייחודי לטיפול בחשודים כנשאי נגיף הקורונה (צילום: דפנה אייזברוך).

בתרגיל פתע שנערך אתמול בבוקר, הגיעה שחקנית לדלפק המיון וסיפרה לטובה מזרחי, מזכירה בקבלת בית החולים, שהיא סובלת מחום ושיעולים. מזרחי, שעובדת בבית החולים 26 שנה, פעלה לפי ההנחיות, שאלה את השחקנית את השאלות הנדרשות, הביאה לה מסכה, חבשה מסכה בעצמה והודיעה לקב"ט ולאחראי המיון. מזרחי מספרת כי זה היה מלחיץ. "חשבתי על המשפחה שלי ורציתי להגן על עצמי כדי להגן עליהם. תודה לאל שזה היה רק תרגיל".

אחרי שחולה החשוד במחלה מזוהה, קצין הביטחון ואחראי המיון חובשים חלוקים חד-פעמיים דקים וכחולים, מסכות מיגון מיוחדות, כפפות ומשקפי מגן, זאת כדי לא להידבק בעצמם או לזהם את בגדיהם. כדי לא לחשוף את שאר החולים אליו, הם מלווים את החולה החשוד לחדר הבידוד בדרך מיוחדת ומבודדת מחוץ לבניין חדר המיון. כשמגיעים לחדר הבידוד, מפעילים מכשיר טיהור אוויר מיוחד מסוג HEPA שמסנן גם חלקיקים מאוד קטנים כמו וירוסים. הדלתות לחדר הבידוד נשארות סגורות ורופא מצויד בציוד מגן נכנס כדי לבדוק ולתשאל את החולה. קטי זק, סגנית אחות אחראית, טיפלה באחד המקרים של חשוד כחולה בנגיף ומספרת על התחושות. "עברנו על הפרוטוקול ואנחנו מוכנים. אני מרגישה שאני יודעת מה לעשות ויש גם את היבה (ד"ר היבה אבו זיאד – ד.א) שמתייעצים איתה על הטיפול בחולה חשוד. אני יודעת איך להתמגן אז אני לא בלחץ, וזה מאפשר לי גם להרגיע את החולים ואת בני המשפחות שלהם שמחכים מחוץ לחדר הבידוד".

הצוות שאמון על הטיפול בווירוס הקורונה בפוריה: מפקחות אפידמיולוגיות קוזיתה לבאי ואילנה אהרון, ד"ר אורנה ניצן, מומחית למחלות זיהומיות, וד"ר היבה אבו זיאד, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות (צילום: דפנה אייזברוך).

לאחר שהצוות הרפואי לוקח שתי דגימות ריר מהחולה, דגימה אחת נבדקת בתוך כמה שעות בפוריה להימצאות נגיפים אחרים והדגימה השנייה נלקחת למעבדה המרכזית בבית החולים שיבא תל השומר לבדוק הימצאות של נגיף הקורונה. אם התוצאה יוצאת שלילית, החולה משוחרר לביתו. גם אם תתגלה תוצאה חיובית, החולה ישוחרר לבידוד ביתי, אלא אם הוא יזדקק בהמשך טיפול, שיתבצע בחדר אשפוז מבודד בפוריה.

ד"ר ניצן מספרת כי במקרים שהיו אצלם, כל חברי הצוות התנהלו לפי ההנחיות. "ראינו שהכל תקתק".