"גם אם יהיה חיסון לנגיף הקורונה, מי יחסן את הציבור?" – התריע פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית, בכנס שולחן עגול בנושא התמודדות ישראל עם הנגיף. בכנס שערכה ההסתדרות הרפואית ביום ראשון השבוע ברמת גן  הצביעו לוין ומומחים נוספים על משבר מתמשך במערך בריאות הציבור בישראל, הפוגע ביכולת להתמודד עם נגיף הקורונה החדש.

לוין ציין את הידרדרות שירותי אחיות בתי הספר וצוותי טיפות החלב, כשירותים ש"נמצאים בחזית המאבק נגד מחלות מדבקות". עם קיצוץ התקציבים והפרטת השירותים של בריאות הציבור, לוין טען שלא יהיה מי שימסור מידע אמין, ילמד היגיינה בסיסית למניעת הידבקות, יזהה אנשים חולים וישלח אותם לבדיקה. לדבריו, בהיעדר המערך הזה גם לא יהיה מי שיחסן את הקהילה כשכבר יהיה חיסון. החלשת שירותי שירותי בריאות הציבור תקשה על ההתמודדות עם האתגר שמגפת הקורונה תציב. "אין פתרונות קסם", הוא אומר.

ד"ר יאן מסקין, רופא משפחה ומומחה למחלות זיהומיות, הזהיר מהיעדר המוכנות של מערכת הבריאות לנגיף. "אם כל מי שיידבק בקורונה יגיעו לבית החולים להיבדק, מערכת הבריאות לא תשרוד", אמר. לדבריו, בבתי החולים יש מקום מוגבל באשפוז בבידוד אוויר ,ובמרפאות אין מספיק ציוד מגן לרופאים. מסקין הציע שיוקם מתחם מאוורר ענק שיתפקד כמוקד בדיקה לאנשים שחשודים בהידבקות בנגיף, אך חולים רק ברמה קלה ולא צריכים אשפוז.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

במהלך הכנס הוקם צוות מומחים למחלות זיהומיות שיגבש תכנית להתמודדות עם המחלה באמצעות מערך בריאות הציבור, שתישלח למשרד הבריאות בשבוע הבא.