אחד עשר המטיילים הישראלים ששהו בשבועיים האחרונים בבידוד על ספינת התענוגות 'דיימונד פרינסס' מול חופי יפן, מחשש להידבקות בנגיף הקורונה, נחתו לפני זמן קצר בנמל התעופה בן גוריון. עם נחיתתם, קיבלו את פניהם פראמדיקים של מגן דוד אדום, שפינו אותם באוטובוס של מד"א למרכז הרפואי שיבא בתל השומר, שם הם ימשיכו לשהות בבידוד במשך שבועיים ויעברו בדיקות רפואיות. ארבעה ישראלים נוספים ששהו על הספינה ונמצא כי נדבקו בנגיף הקורונה נשארו בבית חולים ביפן להמשך טיפול.

הישראלים נחתו בנמל התעופה בן גוריון, במתחם מבודד יחסים המרוחק מטרמינל אחד ושלוש. המטוס טופל על ידי מספר מצומצם של עובדי רשות שדות התעופה, שהתמגנו על פי נהלי המיגון של משרד הבריאות ומד"א. אלו יעסקו בתדלוק, הורדת כבודת הנוסעים, ריקון המיכלים (שפכים שיטופלו על פי נוהל מיוחד של חומרים מסוכנים) ורענון מזון ושתייה לצוות המטוס.

היערכות במרכז הרפואי שיבא ל השומר לקליטת חולי קורונה מהאוניה פרינסס דיאמונד, 20 בפברואר 2020 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

פרופ׳ רן ניר-פז, מומחה במחלות זיהומיות מהמרכז הרפואי הדסה, יישאר ביפן וימשיך ללוות את ארבעת הישראלים שנמצאו חיוביים לקורונה המאושפזים בבידוד בשני בתי החולים הצבאיים ביפן. לדבריו, מצבם של השלושה שכבר מאושפזים מוסיף להיות קל ואליהם יצטרף הנוסע הנוסף שהבדיקות לנגיף הקורונה שבוצעו בו חזרו עם תשובה חיובית.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

11 המטיילים הישראלים הגיעו בטיסה מיפן והועברו במיניבוס של מדא לתל השומר – צילום דוברות מדא 21.2.2020

11 המטיילים הישראלים הגיעו בטיסה מיפן והועברו במיניבוס של מדא לתל השומר – צילום דוברות מדא 21.2.2020

11 הישראלים המריאו מיפן אתמול (חמישי) בשעות הבוקר. לאחר שירדו מהספינה הם עברו בדיקות רפואיות והובלו באוטובוס מיוחד אל המטוס שהביא אותם לישראל.

הנוסעים הישראלים מספינת הדיימונד פרינסס לאחר שירוד מהספינה בתום תקופת הבידוד (ללא קרדיט)

הנוסעים הישראלים מספינת הדיימונד פרינסס לאחר שירוד מהספינה בתום תקופת הבידוד (ללא קרדיט)

הפראמדיקים של מד"א שסייעו בקליטת הישראלים התמגנו בעזרת חליפה מיוחדת, מסיכה, כובע, ומשקפיים ייעודיים, על פי הפרוטוקול הנהוג במקרים בהם קיים סיכון להדבקה בנגיף.

אנשי הצוות של מד"א מתמגנים לקראת פינוי הישראלים שהגיעו מ'ספינת הקורונה' – צילום דוברות מדא 21.2.2020

אחד החובשים שקיבלו את פניהם של הנוחתים בארץ הוא איציק פאר (42) מאשדוד. "כשפנו אליי בבקשה לקחת חלק בפינוי הישראלים ששהו בספינת התענוגות מול חופי יפן, לא היה לי ספק שאעשה זאת", סיפר איציק, "כאנשי רפואת חירום במגן דוד אדום, מחובתנו לסייע לכל מי שזקוק לנו, ואנו יודעים גם לשמור על עצמנו כשאנחנו מבצעים את העבודה שלנו".

גם רמי מאושר (35) מלוד, פראמדיק מד"א ומתנדב בארגון מגיל 15, לקח חלק במבצע פינוי הישראלים ששהו על הספינה מול חופי יפן. "זו גאווה עבורי, כפראמדיק בארגון ההצלה הלאומי של ישראל, לקחת חלק במאמץ הלאומי למניעת התפשטות נגיף הקורונה בארץ", סיפר רמי, "לפגוש את הישראלים ששבים סוף סוף לארצם, אחרי ששהו בבידוד על הספינה, היה מאוד מרגש. היה חשוב לנו לנהוג באדיבות, ועשינו כל שביכולתנו כדי לתת להם להרגיש רגועים ובטוחים".

תדריך לאנשי הצוות שקלטו את 11 המטיילים הישראלים מ'ספינת הקורונה' – צילום דוברות מדא 21.2.2020

המטוס שהביא את 11 המטיילים הישראלים מ'ספינת הקורונה נוחת בנתב"ג – צילום דוברות מדא 21.2.2020