הצמיחה העולמית לשנת 2020 עלולה להיחתך בחצי – אם וירוס הקורונה יחריף ויהפוך למגפה עולמיץ – כך עולה מדו"ח מיוחד שפרסם היום  (שני) ארגון ה-OECD. בתסריט האופטימי יותר, לפיו הנגיף ידעך בחודשים הקרובים וההתפרצויות מחוץ לסין ישארו בשליטה, תרד הצמיחה בחצי אחוז בלבד לעומת הצפי הקודם, לרמה של 2.4%.

במידה והנגיף יהפוך למגפה עולמית, צפויה להעמיק ההשפעה על כלכלות העולם: בתסריט האופטימי תרד כלכלת ארה"ב ברמה זניחה של כ-0.2%, אבל בתסריט הפסימי תרד בכמעט 1.5%. גם כלכלת אירופה, שכרגע ההשפעה הצפויה עליה נמוכה, תפגע גם בכ-1.3% אם הנגיף יתפשט.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בין השאר מציינים בארגון את הפגיעות של השווקים הפיננסים, ואת העובדה כי יותר ממחצית מאגרות החוב התאגידיות שנקנו ב-2019 היו בדירוג הנמוך ביותר.

על אף שממשלת סין עוד לא פרסמה נתוני צמיחה לרבעון הראשון של 2020, ההערכה היא שנתונים אלו יהיו הנמוכים ביותר בשני העשורים האחרונים. על פי הדו"ח, הצמיחה בסין עלולה ליפול  מתחת ל-5%, נתון שלא נרשם בסין מאז 1989. בארגון מעריכים כי הצמיחה תחזור לעלות מעל ל-6% רק ב-2021.

כותבי הדו"ח מעריכים כי במידה והשתפטות הקורונה תסתיים בחודשים הקרובים, ניתן יהיה לחזור לקצב הצמיחה אותו חזו כלכלני הארגון לפני ההתפרצות. זאת בתנאי שממשלות המדינות בהן הנגיף השפיע בצורה הקשה ביותר, ובייחוד סין, יעניקו תמריצים פיסקליים בצורת הוצאה ממשלתית מוגברת על מנת לשקם את כלכלותיהן. במקרה כזה מעריכים ב-OECD שקצב הצמיחה העולמי יוכל להגיע לרמה של 3.25% ב-2021.

עוד ממליץ הדו"ח על תגבור תקציבי הבריאות ברחבי העולם, כך שניתן יהיה להתמודד עם התפשטות הנגיף. הכותבים גם ממליצים על מדיניות פיסקלית מרחיבה, דרך הגדלת הוצאות המדינה, כדי למנוע מהקורונה לפגוע בפעילות הכלכלית. לטענתם, על אף שלא מדובר בצעד שיכל למנוע האטה כלכלית, הוא יוכל למנוע מיתונים ולהחזיר במהרה את הפעילות הכלכלית למצבה קודם למחלה.