הנחיות חדשות למאבק בנגיף הקורונה (רביעי): משרד הציבור ינחה את הציבור להימנע מהתכנסויות של למעלה מ-100 איש, והציבור יתבקש להימנע ככל האפשר מהגעה לכנסים ולאירועים. בנוסף, משרד הבריאות מנחה את כל האנשים הסובלים מסימפטומים של חום, תסמינים נשימתיים וקוצר נשימה, להיכנס לבידוד עד יומיים לאחר ירידת החום. הממשלה שוקלת את את פתיחת סמסטר האביב במוסדות האקדמיים. בשלב זה, בתי הספר, התחבורה הציבורית ומקומות העבודה ימשיכו לפעול כרגיל.  ההנחיות הוצגו במסיבת עיתונאים על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב.

נכון להבוקר (חמישי), יש 97 חולי קורונה מאומתים בישראל, עם עוד 3 מקרים שכבר החלימו וחזרו לשגרה. ראש הממשלה נתניהו הכריז אמש על צו בידוד לכל מי שחווה תסמינים של חום ושיעול עד יומיים לאחר ההחלמה, וביקש מישראלים לצמצם מפגשים חברתיים והתכנסויות של יותר מ100 איש, זאת כדי להעית את התפשטות הנגיף.

עיקרי ההנחיות:

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

  • להימנע ככל הניתן מהתקהלויות של קבוצת אנשים במרחב אחד. אם מקיימים אותן – בהרכב מצומצם ככל הניתן ובכל מקרה, לא יותר מ-100 איש. לאור מורכבות ההנחיה ייקבעו החרגות במטרה לאפשר קיום שגרה תקינה בחיים בישראל. קיום אירועים פרטיים כגון חתונות, בר מצוות ושמחות- עד 100 איש.
  • מוסדות החינוך (למעט מוסדות אקדמיים) ומקומות עבודה יכולים להמשיך לפעול בהתאם להוראות משרד הבריאות והמשרדים הרלבנטיים.
  • על אנשים עם חום של 38 מעלות ומעלה ותסמינים נשימתיים (שיעול או קושי בנשימה) להישאר בבית עד יומיים לאחר ירידת החום וזאת ללא קשר לבדיקת קורונה ולפעול כמקובל.
  • צוותי בריאות המטפלים בחולים – התכנסות רק למטרות עבודה ובקבוצות שלא יעלו על 15 איש.
  • באחריות חנויות, קניונים ומרכזי קניות – למנוע צפיפות ולווסת את עומס המבקרים ברגע נתון ועל הציבור להקפיד על שמירת מרחק סביר בין אנשים.
  • אירועי ספורט יתקיימו ללא קהל. ככל שמשתתפים שחקנים או שופטים מחו"ל, יש לפעול בהתאם להוראות משרד הבריאות הייעודיות לתחום הספורט.
  • משרד הבריאות ידון עם המל״ג על פתיחת שנת הלימודים באופן שיתקיים באמצעות למידה מרחוק ולא בלמידה פרונטלית.
  • כחלק מהיערכות לשלבים הבאים, על המעסיקים להיערך ולהגדיל ככל הניתן לעבודה מרחוק.

ראש הממשלה נתניהו אמר כי "המשבר הזה שונה ממהותו ממשברים אחרים. במשברים האחרים, אם זה התקפות טרור או אפילו מלחמה, אנחנו עושים הכל כדי לטפל באיום חיצוני כדי לשנות ככל המעט את שגרת החיים הפנימית. במשבר הזה, אחרי שטיפלנו במערכת החיצונית וסגרנו את הכניסה לישראל, אנחנו נאלצים עכשיו לשנות את שגרת החיים הפנימית", אמר. הוא ציין כי הנגיף אינו צפוי לפגוע במרבית הציבור, אך מהות הצעדים היא הגנה על קבוצת הסיכון – הקשישים. "אני מבקש מכם לעשות את זה כדי לשמור על אבא, סבתא, וסבא", אמר.

נתניהו ציין כי בקרוב יפורסמו הוראות מסודרות בנוגע לאיסור התכנסויות, וכי יוחרגו מההוראה התכנסויות הכרחיות הקשורות לבטחון לאומי וצרכים נוספים. "אנחנו מבקשים מכם להגביל את ההתקהלות. אם אין צורך בכנסים אם אין צורך באירועים אל תקיימו אותם ואל תלכו אליהם. אנחנו בפנדמיה, במגיפה עולמית. מדינות אחרות שלא הלכו בצעדים האלה התחילו להידרדר", אמר נתניהו, "מי שמגיע למקום שיש בו קהל, שישתדל לא להצטופף."

שר הבריאות יעקב ליצמן ביקש מהציבור להימנע מביקורים בבתי אבות ובבתי חולים, מחשש להדבקה.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר כי "בתי ספר ימשיכו לעבוד, התחבורה הציבורית ימשיכו לעבוד, מקומות העבודה ימשיכו לעבוד, אבל אנחנו קוראים למעסיקים – תאפשרו לכמה שיותר עובדים לעבוד מהבית". בר סימן טוב הודה לצוותים הרפואיים שמתמודדים עם התפשטות המגיפה. בראיון לכאן 11 לאחר מסיבת העיתונאים אמר בר סימן טוב כי "אנחנו רואים את המסירות שלהם ואת הרצון שלהם לסייע ולהגיע לכמה שיותר אנשים".

בינתיים, בעולם

יו"ר ארגון הבריאות העולמית, ד"ר טדרוס אדהנום, הכריז אתמול על נגיף הקורונה כמגפה עולמית, אך הבהיר ש"כל המדינות עדיין יכולות לשנות את מסלולה של המגפה. זאת המגפה הראשונה שניתנת למניעה." הוא הבהיר שהכרזת המגפה לא תשנה את המלצות הארגון להתמודדות עם הנגיף.

בארצות הברית, הנשיא טרמפ הכריז אתמול על הפסקת הטיסות מאירופה, הכרזה שקיבלה ביקורת על חוסר התייחסותה להתפשטות של הנגיף שכבר קורה בארה"ב. באיטליה, יצאו דיווחים ביממה האחרונה של מערכת בריאות בקריסה בעקבות מספר הרב של חולים., שנכון להיום עומד על יותר מ12,000.