כוכבת הכדורסל מאיה מור הייתה שותפה השבוע לאחד הניצחונות הגדולים בחייה. בניגוד לרוב הקריירה שלה בליגת ה-WNBA, הניצחון אותו השיגה היה כשבית המשפט במיזורי הכריע לבטל את האישום של ג'ונתן איירונס, שישב 22 שנים בכלא מתוך חמישים השנים שנגזרו עליו. 

מור בת ה-30 היא אחת הכוכבות הגדולות בכדורסל האמריקאי, במהלך שמונה עונות בקבוצת מינסוטה לינקס, זכתה ב-4 אליפויות WNBA, שיחקה שש פעמים במשחק האולסטאר, נבחרה 3 פעמים ל-MVP ונבחרה לשחקנית המצטיינת של הליגה ב-2013. 

למרות הישגיה והעובדה שהייתה בשנות השיא בקריירה, מור לא תכננה לחזור העונה לליגת הנשים ה-WNBA וגם לא תתחרה במסגרת נבחרת ארה"ב באולימפיאדת טוקיו. הסיבה לכך, היא מאבקה הבלתי מתפשר בשנתיים האחרונות למען חפותו של איירונס, אותו פגשה לראשונה ב-2007  ומאז היא מספרת "לא הצלחתי לעצום את עיניי ולחפש צדק".

ג'ונתן איירונס ריצה 22 שנות מאסר בפועל של 50 שנה שנגזר עליו בשנת 1998 באשמת פריצה ותקיפה בנשק של בעל בית בסנט לואיס. האיש העיד כי איירונס הוא האדם שתקף אותו בביתו, אולם עורכי דינו של איירונס אמרו כי אין ראיות (עדות, טביעות אצבעות, טביעות רגליים, DNA) המאששות כי ביצע את הפשע. איירונס, אפרו-אמריקני שחי בעוני, היה בן 16 בעת האירוע אך נשפט בבגרותו וחבר המושבעים הלבן מצא אותו אשם.

שחקנית הכדורסל מאיה מור במדי קבוצת מינסוטה לינקס (Photo by Hannah Foslien/Getty Images)

ביום שני נשא מאבקה של מור פרי, כאשר בית המשפט במיזורי קיבל את הערעור וביטל את הרשעתו. בסיום המשפט אמרה מור לתקשורת "אנחנו פשוט כל כך אסירי תודה ומודים לאלוהים ולכל מי שמילא תפקיד בהבאת הצדק". עורך דינו של איירונס, קנט גיבסון "זהו יום טוב מאוד, אבל הסיפור עוד לא נגמר".

בפסיקת הדין בבית המשפט שנערך במיזורי, הודיע השופט דניאל גרין על ביטול התיק. כעת, לפרקליטות המדינה יש 15 יום להגיש ערעור על פסק הדין, אם המדינה לא תערער, איירונס יצא לחופשי לראשונה לאחר 22 שנה בכלא. איירונס הודה למאבקה הציבורי של מור ואמר לניו-יורק טיימס "היא הצילה את חיי". בסיום המשפט דיברה מור עם איירונס בטלפון ואמרה לו מול מצלמות הטלוויזיה "אתה משתחרר הביתה. תכין את ההזמנה לארוחה".