דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום ראשון י"א בחשון תשפ"ב 17.10.21
25°תל אביב
  • 16°ירושלים
  • 25°תל אביב
  • 23°חיפה
  • 24°אשדוד
  • 22°באר שבע
  • 29°אילת
  • 25°טבריה
  • 16°צפת
  • 24°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
נגיף הקורונה

כלכלת הקורונה / מצרפת ועד קוריאה הדרומית: ממשלות מתחייבות לסייע לעובדים שנפגעו ממשבר הקורונה

נשיא צרפת עמנואל מקרון התחייב לממן את משכורות העובדים שנשארו בבית, ואמר כי "שירותי בריאות צריכים להישאר מחוץ לטווח ידם של כוחות השוק" | ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו הרגיע: "אנחנו לא רוצים שאף אזרח קנדי יצטרך לדאוג לגבי היכולת שלו לשלם שכר דירה"

נשיא צרפת עמנואל מקרון מצביע בבחירות המקומיות בצרפת. 15 במרץ 2020 (Pascal Rossignol/Pool via AP)
יונתן קירשנבאום

ממשלות ברחבי העולם מציגות תכניות סיוע לעובדים ולציבור בעקבות התפשטות נגיף הקורונה והמשבר הכלכלי שמגיע בעקבותיו. בחלק מהמדינות מדובר בינתיים רק בהתחייבויות של המנהיגים להוציא מאוצר המדינה סכומי כסף משמעותיים על מנת לממן את הסיוע, ובחלקן בסיוע שכבר ניתן בפועל.

צרפת: משכורות לעובדים שיישארו בבית

נשיא צרפת עמנואל מקרון הודיע בסוף השבוע כי המדינה תהיה זו שתשלם את משכורתם של העובדים שיאלצו להישאר בבית בעקבות הצעדים למניעת התפשטות הקורונה. צרפת הורתה לאזרחיה שלא לצאת מהבית, מלבד עובדים בעבודות חיוניות,. כמו כן אמר מקרון כי המדינה תממן את כל עלויות ההתמודדות עם הנגיף: ״מה שהמגיפה הזו אומרת לנו, הוא ששירותי בריאות צריכים להישאר מחוץ לטווח ידם של כוחות השוק. לתת להם לנהל את הנגישות שלנו כחברה לתזונה, לבריאות, לתרבות חיים – זה טירוף״.

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו. פברואר 2020 (AP Photo/Jens Meyer)

קנדה: הורדת ריבית, הממשלה תציג תכנית סיוע

הבנק המרכזי את הריבית בחצי אחוז, כדי להקל על העסקים במהלך תקופת הסגר והודיע על ערבות להלוואות לעסקים בהיקף של 10 מיליארד דולר קנדי (כ-7.2 מיליארד דולר ארה"ב).  "הממשלה הקנדית תחשוף בימים הקרובים תכנית פיסקלית משמעותית", אמר ג'סטין טרודו, ראש ממשלת קנדה. "אנחנו לא רוצים שאף אזרח קנדי יצטרך לדאוג לגבי היכולת שלו לשלם שכר דירה, לקנות מצרכים, או לדאוג לילדים ולמבוגרים במשפחה" הוא אמר.

קוריאה הדרומית: גנים מיוחדים לילדי עובדים שיידרשו להמשיך לעבוד

ממשלת קוריאה הדרומית הודיעה כי תממן את שכרם של עובדים שיאלצו לעבוד מהבית או להיעדר לחלוטין ב-5000 דולר. כמו כן הודיעה הממשלה כי תפעיל מערכת מיוחדת של גנים לילדים של עובדים שידרשו לעבוד מהבית בשבועות הקרובים. הממשלה תפעיל גנים שבהם עד עשרה ילדים, כדי לאפשר לעובדים לעבוד על אף השבתת מערכת החינוך.

בריטניה: קרן סיוע לעובדים, תשלום על ימי מחלה

שר האוצר הבריטי, רישי סונאק, הציג בשבוע שעבר הצעת תקציב הכוללת חבילת סיוע נרחבת למשפחות עובדים שיפגעו בעקבות משבר הקורונה. לצורך סיוע למשפחות העובדים הקימה הממשלה קרן בסך חצי מיליארד פאונד (כ-618 מיליון דולר), שתממן קצבאות מיוחדות במקרים של אבטלה. הממשלה גם התחייבה לשלם את דמי המחלה של כל העובדים המועסקים בחברות בעלות פחות מ-250 עובדים.

אוסטרליה: סיוע למשפחות בעלות הכנסה נמוכה

גם אוסטרליה הודיעה על חבילת סיוע של 17.6 מיליארד דולר אוסטרלי (10.8 מיליארד דולר ארה"ב) לסיוע למשק. במסגרת התכנית תחלק הממשלה 750 דולרים אוסטרליים לחודש לכ-6.5 מיליון משפחות בעלות הכנסה נמוכה כדי לפצות על הירידה בהכנסותיהם.

ארה"ב: טרם הוחלט על סיוע לעובדים

בארה"ב מתקיים בימים אלו מאבק חריף בין הדמוקרטים והרפובליקנים בבית הנבחרים לגבי אופי הסיוע שיינתן לעובדים בעקבות המשבר. שתי המפלגות מסכימות ברמה העקרונית על הצורך להגדיל ולהרחיב את קצבאות האבטלה כדי לספק לעובדים שיפוטרו רשת ביטחון. עם זאת, הצעת החוק שהציגה המפלגה הדמוקרטית כוללת תקנה קבועה לפיה כל עובד שכיר בארה"ב יהיה זכאי לדמי מחלה, כפי שמקובל במרבית המדינות המערביות. הצעה זו זוכה להתנגדות המפלגה הרפובליקנית.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על נגיף הקורונה:
הקורונה בישראל: 734 חולים חדשים זוהו במהלך היממה האחרונה
נמשכת הירידה במספר המונשמים: 1,732 חולי קורונה חדשים זוהו ביממה האחרונה
הקורונה בישראל: 2,323 נדבקים חדשים זוהו במהלך היממה האחרונה
תגובות