ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (שלישי) כי ישראל תגדיל את מספר הבדיקות לנגיף הקורונה ל-3,000 בדיקות ביום ואף יותר מכך. לדבריו, בכך תהפוך לישראל למדינה שתבצע את מספר הבדיקות הרב ביותר בעולם ביחס לאוכלוסיה. בנוסף, ציין נתניהו כי ישראל מגבירה את היערכות בתי החולים להתפשטות המגיפה, ומצטיידת באמצעי מיגון לצוותים הרפואיים ובכאלף מכונות הנשמה נוספות. במסיבת עיתונאים הערב אמר מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, כי לפי ההערכות של משרד הבריאות, מאות ישראלים עלולים למות כתוצאה מהנגיף.

נתניהו התייחס להמלצות שפרסם היום (שלישי) משרד הבריאות לציבור, בהן האזרחים התבקשו לשהות בבתים ולצמצם יציאות למרחב הציבורי ומגע עם אנשים אחרים למינימום, ואמר כי הן נועדו להציל חיים. "אני רואה אנשים בחופים, אני רואה תורים צפופים, אני רואה בני משפחה יושבים אחד על השני, ברור לי שיש פה בעיה של הפנמה. זה עניין של חיים או מוות. לשמחתי עוד לא איבדנו אף אחד אבל זה לא יימשך", אמר. הוא הוסיף כי "היום אני יכול להגיד – אהבה זה ריחוק. אתם אוהבים את היקרים לכם מכל שימרו על מרחק מהם. שימרו על מרחק מבני המשפחה כמיטב יכולתכם"

נתניהו אמר כי בשלב זה לא יופעלו צווי חירום שימנעו מאנשים להגיע לעבודה, אך לדבריו, מצב זה יכול להשתנות. "אתמול הגדרנו מי צריך לצאת לעבודה ומי לא. מי שלא צריך לצאת לעבודה אני מבקש ממנו שלא ייצא מהבית, שיישאר בו ככל הניתן. כרגע אני אומר זאת כהמלצה לא כהנחייה וזה יכול להשתנות. יש לצמצם את היציאות רק לחיוניות. תאמצו את האמרה – ביתי הוא מבצרי. השארו בבית. שמרו על מרחק."

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ראש הממשלה ציין גם כי הממשלה התחילה להפעיל טכנולוגיה דיגיטלית לאיתור אנשים שהיו במגע עם חולי קורונה, והם יחויבו להיכנס לבידוד.

מנכ"ל משרד הבריאות: "מה שקרה באיטליה ובספרד יכול לקרות גם פה"

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר כי המשרד מעריך שמספר החולים בישראל צפוי לעלות, ונערך לתרחישים של מאות מתים מהמחלה. "אנחנו מבינים שמה שקרה באיטליה וספרד יכול לקרות גם פה. מה שלא נעשה נראה בימים הקרובים עלייה במספר החולים ועלייה בקצב העלייה של מספר החולים. אנחנו נראה מחר אולי 100 חולים חדשים ליום ואולי מאות אנשים ליום ואנחנו יודעים גם שייתכן שמאות אנשים ימותו מהמחלה. אולי אפילו אלפים. אנחנו רוצים לצמצם את מספר המתים ככל הניתן גם התרחישים הטובים שלנו יהיו אנשים רבים שימותו, אנשים רבים שיחלו, אבל אנחנו נדע שכחברה נוכל להגיע לכולם. זה לא משחק."

בר סימן טוב הודה לצוותים הרפואיים ולצוותי המעבדות, והתחייב כי המשרד יפעל להצטיידות בכל אמצעי המיגון הנדרשים. "הם עושים את הדבר שהם יודעים לעשות כל כך טוב במסירות גדולה ולפעמים גם מסכנים את עצמם. אנחנו נעשה את הכל כדי שיהיה להם את הציוד הנדרש. עד עכשיו אנחנו לא יודעים שמישהו נדבק כתוצאה מהעבודה שלנו אבל אנחנו נעשה הכל עבורם."

ביחס למחלוקות שדווחו בימים האחרונים בין משרדי הבריאות והאוצר אמר בר סימן טוב כי "אנחנו אכן לפעמים לא חושבים אותו דבר אנחנו לא תמיד מסכימים אבל אנחנו שותפים למטרה שישראל תעבור את המשבר הזה בשלום".

ההנחיות החדשות: ישראלים, הישארו בבית

מוקדם יותר היום (שלישי) הכריז משרד הבריאות על שורת הנחיות חדשות, ומחמירות, להתמודדדות עם התפשטות נגיף הקורונה. בין השאר, קובע המשרד כי אין לצאת מהבית לפארקים, לגינות משחקים, לחוף הים, לבריכה, לספריות, למוזאונים, לשמורות טבע וגנים או למרחבים ציבוריים אחרים.

בתדריך עיתונאים שנערך אחר הצהריים, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו הגדיר את המצב הנוכחי כ"סגר וולונטרי", כשהמסר הכללי הוא להישאר בבית חוץ מעבודות ופעולות חיוניות. לא תהיה אכיפה משטרתית של הסגר בשלב זה. לדבריו, למרות שאין כרגע צו משק לעת חירום, מצב זה עלול להשתנות.

פרופ' גרוטו אמר שאנשי מקצוע, כמו עובדי ביוב וחשמל ימשיכו לפעול ולספק שירותים לציבור. התחבורה הציבורית תפעל במתכונת מצומצמת וכל קווי ימי שישי ושבת יופסקו. עובדי משלוחים ימשיכו לעבוד כעובדים חיוניים. פרופ' גרוטו הדגיש כי עבור אנשים בקבוצות סיכון עדיף להזמין משלוחים מאשר לצאת מהבית כדי לרכוש מצרכים חיוניים. לשאלת 'דבר', אמר  גרוטו כי תהיה התארגנות על אמצעי מיגון לעובדים חיוניים.

שירותי הבריאות הלא דחופים, כולל מרפאות שכונתיות, שירותי שיניים, וניתוחים אלקטיביים, יופסקו ביום ראשון. צעד זה, בין היתר, ישחרר מכונות הנשמה, ציוד קריטי לטיפול בחולי קורונה קשים. לפי גרוטו, יש 3,300 מכונות הנשמה בישראל ועוד 1,000 צפויות להגיע בקרוב. כרגע 90% ממלאי המכונות נמצא בשימוש.

לדבריו, הייתה התייצבות במספר המקרים חדשים אבל החולים החדשים מעידים על הדבקה שהתרחשה של לפני מספר ימים, ולא ידוע מה יהיה בהמשך. גרוטו הדגיש כי השבוע הקרוב הוא תקופה קריטית שתקבע את המשך התפרצות המגיפה. עוד אמר כי  אמר שנערכו 481 בדיקות לנגיף הקורונה עד השעה 11:00 (שלישי), זאת למרות שהמעבדה המרכזית לבדיקה הושבתה לאחר שהצוות נכנס לבידוד בעקבות הדבקה של עובדת. גרוטו אמר שיש נכון לצהריים 2,900 אנשי צוות רפואי בבידוד, וחידד חלקם נכנסו לבידוד עקב חשיפה לא במקום העבודה.

ההנחיות המלאות של משרד הבריאות:

 1. אין לצאת מהבית, למעט במצבים המחייבים זאת (עבודה בהתאם למגבלות הקבועות שיפורטו להלן ובהתאם לתקנות שיפורסמו בנפרד, הצטיידות במזון, תרופות, שירותים רפואיים ושירותים חיוניים אחרים).
 2. אין לצאת מהבית לפארקים, לגינות משחקים, לחוף הים, לבריכה, לספריות, למוזאונים, לשמורות טבע וגנים או למרחבים ציבוריים אחרים, למעט יציאה של ילדים במסגרת המשפחה בלבד או עם בעל חיים (באופן בודד).
 3. אין לקיים חוגים כלל, גם לא במספר מינימאלי של משתתפים, ובכלל זה חוגי ספורט וחדרי כושר. כלל זה חל גם על חוגים המתקיימים במסגרת ציבורית וגם במסגרות פרטיות. ניתן לצאת לפעילות ספורט לא מאורגנת בקבוצה של עד 5 אנשים תוך הקפדה על מרחק שני מטר.
 4. יש לשמור על הקשרים החברתיים באמצעי תקשורת מרחוק ולהימנע מאירוח של חברים ובני משפחה שאינם מתגוררים בבית.
 5. הנחיות לאוכלוסיות בסיכון – קשישים ואנשים עם מחלות כרוניות קשות בכל גיל, מחלות ממושכות של דרכי הנשימה כולל אסטמה, מחלות אוטואימוניות, מחלות לב וכלי דם, סכרת, מחלות ומצבים הפוגעים במערכת החיסון, חולים במחלות ממאירות ומחלות עם פגיעה במערכת החיסון, יש להקפיד ולהימנע ככל הניתן לצאת מהבית, מאירוח אנשים בבית, למעט שירותים חיוניים. יש להיעזר בחברים ובני משפחה בהבאת אספקה לבית.
 6. צמצום הצורך ליציאת אנשים מהבית בכלים הבאים:
 • עבודה מרחוק, שיחות וידיאו ושיחת ועידה
 • על כל מעסיק להקפיד על מרחק של שני מטר בין עובדים ולוודא כללי היגיינה אישית וסביבתית.
 • שירותי משלוחים – רק בהגשה על סף הדלת
 • יציאה לטיפולי שיניים – מומלץ לדחות את כל הטיפולים ולבצע רק במצבים הכרחיים ובמצבי חירום
 1. גם בעת יציאה מהבית במצבים המחייבים זאת (ראה סעיף 1) – יש לצמצם מגע בין אנשים ולשמור מרחק של 2 מטרים.
 2. צריכת שירותי בריאות:
  • א. מומלץ במידה ויש בעיה בריאותית לצרוך שרותי רפואה מרחוק ולא להגיע פיזית למרפאה ככל שהדבר מתאפשר ובהתאם להנחיות הקופה באינטרנט ובתקשורת .
  • ב. יש לבסס מיד עם תחילת ההסגר את אפיקי התקשורת עם הקופה בה אתם חברים. יש לבדוק באמצעות האינטרנט או באמצעות בני משפחה מה הנחיות הקופה במידה ותזדקקו לשרות רפואי (עליכם לוודא שאתם יודעים איך ליצור קשר עם הקופה ולעקוב אחרי הנחיות קופת החולים).
  • ג. אם אתם מרגישים שאתם מפתחים מחלה, חום, עם או בלי תסמינים נשימתיים עליכם להיכנס לבידוד בית ומניעת מגע עם בני המשפחה. יש למדוד חום פעמיים ביום. במידה ואתם מודאגים – צרו קשר עם הרופא שלכם או עם מרכז הפניות של הקופה בה אתם חברים.
  • ד. במקרה של מחלת חום, החולה  ימצא בבידוד עד יומיים לאחר סיום החום. שאר בני המשפחה בבידוד רק במקרה של אבחנה של קורונה.

כללי התנהגות נוספים

 • להימנע ממגע פיזי כולל חיבוקים ולחיצות ידיים
 • פתיחת דלתות לא בכף היד
 • להמעיט בנגיעה בפנים
 • רחיצת ידיים לעיתים קרובות
 • אוורור מקסימלי של הבית
 • יש לחטא ידיות ודלתות
 • להימנע מלנשק מזוזות ותשימי קדושה אחרים
 • להימנע מלעשן סיגריות, סיגריות אלקטרוניות או נרגילות – זו הזדמנות טובה להפסיק לעשן!
 • להימנע משימוש בכלי אחד לשם אכילה משותפת או להימנע משיתוף אוכל מפה לפה
 • יש להקפיד על תזונה בריאה ופעילות גופנית בעת השהיה בבית (הנחיות נפרדות).

כללי התנהגות מחוץ לבית

 1. מתי מותר לצאת
 • צורך בטיפול רפואי דחוף – חל איסור על חולים עם חום ותסמינים נשימתיים לצאת מהבית, למעט במצבי חירום רפואי.
 • עובדים – בהתאם להנחיות הממשלה והתקנות שיפורסמו בנפרד.
 • יציאה לצורך קניית מצרכים חיוניים אם אין אפשרות לאספקה במשלוח או על ידי בן משפחה (במקרה של קשישים או חולים במחלות כרוניות).
 • לוויות – לצמצם ככל האפשר למינימום הנדרש ולבני משפחה קרובים בלבד ולשמור על מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם. להימנע משהייה בחללים סגורים.
 • ניתן לצאת ל-10 דקות הליכה יחידנית במקומות מבודדים או יציאה לחצר. יש לרדת לבד במעלית או ללא קרבה לאנשים אחרים.
 • שמירה על ילדים – שתי משפחות יחד באופן קבוע יוכלו לשמור על פעוטות.
 1. איך להתנהג בזמן יציאה מהבית
 • יציאה ברכב פרטי – אדם אחד ברכב בלבד או בני משפחה מאותו משק בית, למעט בעת צורך בליווי חיוני כגון פינוי לטיפול רפואי שאינו דחוף.
 • יש להימנע ככל הניתן משימוש בתחבורה ציבורית – יצאו הנחיות מפורטות בנפרד.
 • שמירה על מרחק שני מטרים מכל אדם, בעת הגעה למקום ציבורי שיש בו אנשים.
 • הקפדה על היגיינת ידיים והיגיינה נשימתית.
 1. איך להתנהג בעבודה
 • יש להקפיד על קיום מרחק של שני מטרים לפחות בין העובדים בכל המקומות והמתארים בהם העובדים נמצאים.
 • יש למדוד חום טרם היציאה לעבודה. במידה ויש חום או סימני תחלואה נשימתית אין להגיע לעבודה ויש להקפיד על כללי הבידוד בבית. מומלץ לקיים טבלת רישום של חום (מדידה בבוקר ובערב)
 • יש לרחוץ ידיים בכניסה וביציאה לעבודה, וכן אחת ל-3 שעות לכל היותר.
 • יש להשתדל ככל הניתן שלא לגעת באף ובפה, ולרחוץ ידיים לאחר מגע מסוג זה.
 • יש לפזר טישו / נייר טואלט בזמינות קרובה לכל העובדים.
 • יש להקפיד על כללי ההתנהגות כפי שהופיעו קודם.

 

  1. החל מיום ראשון 22 במארס, תופסק הפעילות האלקטיבית בבתי החולים הציבוריים. הודעה מפורטת תצא בעניין.
  2. חנויות מסחר שאינן חיוניות כהגדרתן בצו (כגון חנויות מזון, תרופות וטואלטיקה), חייבות להיסגר.