על רקע משבר הקורונה פנו 22 ארגונים חברתיים לראש הממשלה נתניהו ולשרי האוצר, הכלכלה, העבודה והרווחה והשרה לשוויון חברתי בדרישה להפעלת תכנית חירום כלכלית בשיתוף ארגוני החברה האזרחית. ״אין במעשי הצדקה של האזרחים בכדי להפחית ממחויבות המדינה לדאוג לתושביה, ובפרט מעוטי ההכנסה וההזדמנויות. המדינה יכולה וצריכה לפעול בשילוב ידיים עם החברה האזרחית ברמה הגאוגרפית והסוציאלית, המתייחסת לסוגי האוכלוסיות השונים הנמצאים במצוקה גוברת״.

במכתב פרטו הארגונים עשר אוכלוסיות המצויות במצוקה הולכת וגוברת, ביניהן, קשישים, אמהות חד הוריות, אנשים עם מוגבלויות, נערות ונערים בסיכון, יוצאי אתיופיה בישראל. וכן הציגו 23 המלצות מעשיות לקידום מיידי של הטיפול באוכלוסיות אלה ובמצוקתן בשל המשבר.

אבי דבוש (קרדיט: עמרי קרן לפידות)

בין השאר, המליצו הארגונים במכתב על הקמת מאגר נתונים ממשלתי על יוזמות התנדבות וסיוע, שיתעדכן באופן שוטף, ויאפשר לאזרחים איתור מהיר של פעילויות בחתכים של מיקום, אוכלוסייה, סוג הפעילות ועוד; הגדלה זמנית של קצבאות הקיום (הבטחת הכנסה, נכות, מזונות) ב-20% לתקופה של חודשיים לפחות, בכדי לסייע ליכולת הקיום הבסיסית של האוכלוסייה הנתמכת והקדמת תשלום הקצבאות לפני הפסח (כפי שמבוצע בד"כ כל שנה); תשלום אבטלה למשתכרי שכר מינימום – עובדים אלה שפוטרו או הוצאו לחל"ת, יקבלו דמי אבטלה בגובה 100% משכרם; תשלום דמי אבטלה לעוסקים פטורים או עוסקים זעיר- בעלי עסקים קטנים מאד, בעיקר מהבית, שכרגע הכנסתם הופסקה אך הם אינם זכאים לדמי אבטלה; קיצור תקופת אכשרה לדמי אבטלה, ועוד.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בין החותמים על המסמך הוא מנכ״ל רבנים לזכויות אדם, אבי דבוש, שאמר כי ״משבר הקורונה מביא את רוב הישראלים להמצא במצוקה חברתית וכלכלית, אולם יש מי שנפגעים יותר, גם בשל הקורונה, וגם בשל היעדר תקציב מדינה לשנת 2020. היום ארגוני החברה האזרחית דורשים תקציב חירום חברתי, שיבטיח רשת ביטחון לכולנו. אנחנו מוכנים להשתתף ולסייע לממשלה, בעת קשה זו. הדבר דורש הפשלת שרוולים והרתמות באופן מיידי ואפקטיבי. לצד התפילה לימים טובים, יש לעבוד קשה כדי לא להביא לקריסה של מליונים".

רה"מ נתניהו ושר האוצר כחלון, שר הכלכלה כהן ונגיד בנק ישראל אמיר ירון במסיבת עיתונאים בצל משבר הקורונה. 11 במרץ 2020 (צילום: אוליבר פיטוסי/פלאש90)

 

הארגונים החתומים על הפניה: לתת; לקט ישראל; נקודת מפנה; שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם; אבני דרך; במקום-מתכננים למען זכויות תכנון; מזון; 121; האגודה לזכויות האזרח; הפורום למאבק בעוני; איתך-מעכי; לשמ"ה; א.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים; רל״א – רופאים לזכויות אדם; המוקד לפליטים ולמהגרים; קו לעובד; אגודת יהודי אתיופיה; ARDC; המרכז לעיוור; צעד קדימה; השחר החדש תיקון​.