על רקע משבר הקורונה ואי-יציבות השווקים הפיננסיים, פנה היום (ראשון) יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, לממונה על התקציבים שאול מרידור, ולממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון ד"ר משה ברקת, בבקשה שהמדינה תספק רשת ביטחון לחסכונות הפנסיוניים של התושבים, בהם הגמלאים.

"משבר הקורונה המחריף הוביל לירידות דרמטיות בשווקים הפיננסים" כתב בר-דוד, וציין כי נכון לעת כתיבת המכתב ירדו מדדי המניות בארץ ובעולם בעשרות אחוזים: ת"א 125 ב-28%, הדאו ג'ונס ב-29%, ומדד התל בונד 60 בכ-10%. "מדובר בירידות בשיעורים קיצוניים, המאפיינים משברים מערכתיים" הוסיף.

במכתבו ציין יו"ר ההסתדרות את החשיפה הגבוהה של החסכונות הפנסיוניים בישראל, לנכסים פיננסיים בארץ ובעולם, בשווקים אשר בימים אלה חווים ירידות שערים דרמטיות.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"הירידות הקיצוניות בשוקי ההון מובילות לפגיעה ישירה בשווי החיסכון הפנסיוני המקומי", כתב יו"ר ההסתדרות בר-דוד, "פגיעה ודאית תיגרם לעובדים הפורשים לפנסיה בימים אלו ובזמן הקרוב. הירידות בשווקים עלולות להביא גם להפחתת הקצבאות לגמלאים פעילים".

יו"ר ההסתדרות התריע כי, "הפחתות של שווי חיסכון וקצבאות, צפויות לפגוע לא רק ברווחת ציבור העובדים והגמלאים, אלא גם במשק בכללותו". הוא הזכיר כי במהלך המשבר הפיננסי של שנת 2008, נקבעה בישראל רשת ביטחון לחיסכון פנסיוני, אשר  "תרמה להתייצבות השווקים".

הבורסה לניירות ערך בתל אביב. 15 במרץ 2020 (צילום: פלאש90)

"לאור הנסיבות הדומות והחשיבות העצומה של ייצוב ביקושים לקראת המיתון העלול לנבוע מהמשבר הנוכחי, ומניעת פגיעה מידית בחוסכים ובפורשים, יש מקום לקבוע בהקדם האפשרי רשת ביטחון לחיסכון הפנסיוני", כתב יו"ר ההסתדרות. הוא ביקש מהממונה על התקציבים ומהממונה על שוק ההון, ביטוח וחסכון במשרד האוצר, לקיים דיון דחוף בנושא.