יו״ר הסתדרות הגמלאים, שמוליק מזרחי, דורש מהממשלה לשלם דמי אבטלה לעשרות אלפי גימלאים עובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת) בעקבות משבר הקורונה. במכתב לשר האוצר משה כחלון כותב מזרחי: "הגמלאים העובדים למחייתם ונאלצים לצאת לחל"ת אינם זכאים לדמי אבטלה ונותרים ללא הכנסה, למעט קצבת זקנה, ועלולים להיפגע באופן קשה". מזרחי הוסיף כי "פנייתי זו בשמם של עשרות אלפי גמלאים שזועקים ומבקשים לסייע להם לחיות מהמעט שיש להם מעבודתם".

יו"ר הסתדרות הגמלאים, שמוליק מזרחי (צילום: דבר)

על פי החוק, עובדים מעל גיל 67 המפוטרים או מוצאים לחל"ת מעבודתם אינם זכאים לתשלום דמי אבטלה מהביטוח הלאומי, אלא רק לקצבת זקנה של כ-2000 ש"ח – סכום שרחוק מלהספיק לקיום בסיסי. עבור אנשים שאינם מקבלים פנסיה ועבדו על מנת להתקיים, מדובר במכה אנושה. "ישנם עשרות אלפי גמלאים משלמי מסים וביטוח לאומי שעובדים כמו כל עובד אחר, ואין סיבה להפלותם דווקא עכשיו כשהם מבודדים בביתם", אומר מזרחי.

למכתבו של מזרחי לכחלון צורפה פנייה מאשה מבוגרת להסתדרות הגמלאים: "אני כאן כדי לזעוק את כאבם של אלו שעברו את גיל 67 אבל עדיין נאלצים לעבוד למחייתם, ומפאת גילם אינם זכאים לדמי אבטלה בחל"ת. אני פונה לממשלת ישראל ושואלת כיצד אפשר להתקיים מ-2700 ש"ח בלבד? מדוע ביטוח לאומי לא משלימים עבורנו את ההפרש לדמי אבטלה תקינים כמו אנשים צעירים שעבדו? אני פונה אליכם חברי הממשלה והכנסת בשמם של כל 'הגמלאים העובדים' ומבקשת לתקן את העוול הזה".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מנכ״ל הסתדרות הגמלאים אפרים קורן טוען שמדובר באפליה. "כעשרים אחוז מכלל הגמלאים עובדים גם בתקופת הפנסיה בגלל פנסיה נמוכה או מומחיות מקצועית. הם נחשבים עובדים מסורים וחרוצים מעל הממוצע. אי קבלת דמי אבטלה היא לקונה בחוק שיש לבטלה במיידי".