מגפת הקורונה ממשיכה להתפשט במהירות בעולם עם למעלה מחצי מיליון חולים אצלם התפרצה המחלה ביניהם יותר מ-350,000 מאושפזים. מעל 19,250 חולים ברחבי העולם מאושפזים במצב קשה או אנוש. 23,600 בני אדם מתו מהמחלה עד כה ברחבי העולם. המספרים המתעדכנים זמינים כאן.

בקוריאה הדרומית חלה עליה מחודשת במספר מאובחני הקורונה בימים האחרונים. זו המדינה שהייתה עד כה סמל לטיפול יעיל בהתפרצות תוך שמירה על אורח חיים רגיל יחסית לאזרחיה, בזכות בדיקות קורונה מקיפות. ההתפרצות בקוריאה הדרומית הייתה שנייה רק לסין בשבוע האחרון של פברואר ובשבוע הראשון של מרץ אולם לאחר מכן נראה היה שהרשויות הצליחו "לשטח את העקומה" של מספר החולים, וזאת באמצעות מדיניות של מקסימום בדיקות ובידוד החולים ומי שבאו איתם במגע. ב-28 השעות האחרונות אובחנו במדינה 204 חולי קורונה חדשים מה שהעלה את הדאגה כי החל גל שני של התפרצות המגפה. הסיבה להתפרצות המחודשת של המגפה הוא כנראה קוריאנים רבים החוזרים למולדתם מחו"ל בשל התפשטות המגפה בעולם. היום הכריזו הרשויות בקוריאה הדרומית כי ינקטו ביד קשה נגד מפרי צו בידוד – כלא לאזרחי המדינה וגירוש לזרים.

  • בקוריאה הדרומית אובחנו עד כה 9,241 חולי קורונה, ו-131 בני אדם מתו מהנגיף ומסיבוכיו.

אנשי המשמר האזרחי מדברים עם אזרחית ותיקה בפארק במוסקבה על הוראות לסגר לאזרחים ותיקים ובעלי מחלות רקע. 25 במרץ (AP Photo/Aleksandr Avilov)

ברוסיה, הנשיא ולדימיר פוטין דחה אתמול (רביעי) את משאל העם על השינויים בחוקה שיאפשרו לו להאריך את שלטונו עד 2036, זאת בשל החמרה, לדבריו, במגיפת הקורונה ברחבי העולם. השינויים בחוקה אותם מוביל פוטין כבר אושרו על-ידי הפרלמנט ובית המשפט החוקתי ברוסיה, כך שמשאל העם שאמור היה להתקיים ב-22 באפריל הוא בעל משמעויות סמליות בלבד. בנאום שנשא פוטין בו הודיע על דחיית משאל העם הוסיף והורה על צעדים שנועדו להאט את התפשטות נגיף הקורונה ברוסיה ולמתן את המשבר הכלכלי במדינה. רוסיה נפגעה מנפילת מחירי הנפט ושווי הרובל ירד לשפל של ארבע שנים. פוטין הצהיר שבשבוע הבא יצאו העובדים הרוסים לחופשה בתשלום מלבד עובדים חיוניים, וקרא לאזרחים להישאר בבית.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

  • ברוסיה, החולקת את הגבול היבשתי הארוך ביותר עם סין בה התפרצה המגפה, אובחן מקרה ראשון של נגיף הקורונה לפני חודשיים. לפי גורמים רשמיים ברוסיה אובחנו עד כה 840 נשאי קורונה, ו-3 אזרחים מתו מהנגיף ומסיבוכיו. אולם פרשנים וחוקרים שונים מרוסיה ומחוץ לה הצביעו על עלייה חדה במספר המתים מדלקת ריאות במדינה בחודשיים האחרונים. ראש עיריית מוסקבה סרגיי סוביאנין, שמונה על ידי פוטין לעמוד בראש מטה המאבק בקורונה, הודה ששיעור התחלואה האמיתי גבוה מהמדווח.

בצ'צ'ניה, קרא ראש הרפובליקה רמזן קדירוב כי יש להוציא להורג את מי שיפר את הסגר הקורונה. קדירוב הצהיר זאת בישיבת ממשלת צ'צ'ניה לאחר שדווחו שלושה מאובחני הקורונה הראשונים במדינה. דבריו צוטטו על-ידי סוכנות הידיעות קנוט.

אישה עם מסכה נגד קורונה מאכילה יונים בשוק בגרוזני, צ'צניה. 24 במרץ (Photo by Yelena Afonina\TASS via Getty Images)

ברשות הפלסטינית דווח אתמול (רביעי) על מקרה המוות הראשון מקורונה. דובר הממשלה הפלסטינית איברהים מילחם הודיע כי אישה כבת 65 מתה לאחר שאובחנה כחולה בקורונה. מקורות פלסטיניים מסרו לחדשות 'כאן' כי האישה, מהכפר בידו, דרומית-מערבית לרמאללה, לא הייתה לאחרונה מחוץ לשטחי הרשות, ומקור ההדבקה שלה לא ידוע. הבוקר הודיע דובר הממשלה הפלסטינית כי אובחנו עוד 15 חולי קורונה בכפר של המנוחה, כולם בני משפחתה. בין המאובחנים החדשים גם חמשת בניה שעבדו כפועלים בישראל. מניין המאובחנים בקורונה בגדה המערבית חצה את ה-80. שלשום קרא ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, לפועלים פלסטינים שעובדים בישראל לחזור לבתיהם, זאת על רקע העוצר שצפוי להיות מוטל בה, כך לדבריו. משרד הבריאות בעזה הודיע היום על 7 נדבקים חדשים. בכך המספר הכולל עלה ל-9. הנדבקים הם אנשי ביטחון שהיו במגע עם 2 חולי הקורונה הראשונים ברצועה.

רחוב ריק בברצלונה לאחר שממשלת ספרד הטילה עוצר בניסיון לבלום את התפשטות וירוס הקורונה, מרץ 2020 (Photo by Paco Freire/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

בספרד, מועדון הכדורגל ריאל מדריד הודיע כי הוא פועל יחד עם הממשלה להסב את ה"ברנבאו", איצטדיון הכדורגל המפורסם, לתחנת אחסון וחלוקה של ציוד רפואי. עובדי רפואה במדריד דיווחו בימים האחרונים על קריסת מערכת בתי החולים בעיר תחת העומס הכבד שנוצר מהתפשטות מגפת הקורונה. מוקדם יותר השבוע הרשויות במדריד הודיעו כי יסבו מגרש החלקה על קרח במרכז קניות מרכזי בעיר לחדר מתים זמני, עבור קרבנות הקורונה.

  •  בספרד אובחנו עד כה 56,197 חולי קורונה, ו-4,145 בני אדם מתו מהנגיף ומסיבוכיו. מרבית החולים מרוכזים במדריד, ברצלונה, ובמחוז לה-ריוחה.