חקלאי הערבה התיכונה, הנמצאים בשיא עונת הקטיף, נרתמו לאור המצוקה שנגרמה במשק כתוצאה מהתפשטות נגיף הקורונה לסיוע למשפחות נזקקות, והחל מאתמול (ראשון) יוצאות בכל יום משאיות עמוסות בירקות טריים, לטובת ארגונים שונים לנזקקים. משלוחי הירקות יתקיימו עד לערב חג הפסח.

לדברי רועי גלילי, תושב מושב עידן האחראי על הפרוייקט, מדובר בהמשך והגברה של התנהלות שקיימת גם בשגרה. "בשבועיים האחרונים אנחנו משתדלים לייצר מסה של משלוחים לנזקקים. כ-60 טון ביום". המשלוח האחרון כלל בעיקר פלפלים, אבטיחים, מלונים, עגבניות, חצילים. ולדברי גלילי, עוד כמה שבועות יתחילו גם ענבים ובהמשך גם מנגו. "מאד היה חשוב לנו להיכנס כאזור 'מתחת לאלונקה של החברה הישראלית' כי היה לנו מאד חשוב להראות שאנחנו בשר מבשרה של החברה הישראלית, במיוחד בעת צרה", הוא אומר.

רועי גלילי, מגדל אבטיחים ממושב עידן (תמונה באדיבות המצולם)

העבודה בשדות מתנהלת כשגרה, תוך נקיטת ההתאמות הנדרשות כדי לשמור על העובדים וכוללות הקפדה על מרחק של 2 מטרים, עבודה עם מסיכות וכפפות ושגרה של שטיפת ידיים עם מים וסבון או אלכוג'ל. לדבריו, העובדה שהערבה בינתיים נקייה מקורונה קצת מגבירה את החשדנות ולכן למרות בקשות העבודה הרבות שקיבלו, בעיקר מצעירים, בינתיים הם מקפידים להסתדר עם כוח העבודה המקומי שמורכב מישראלים, תאילנדים, ויאטנמים וסטודנטים ממדינות נוספות בעולם שנמצאים בערבה כחלק מפרוייקט "תכנית משתלמים" בה הם לוקחים הפסקה מלימודי הדיפלומה בארצות שלהם ובאים לשנה של השתלמת בארץ שכחלק ממנה עובדים כמה ימים בשבוע במשק ועוסקים בפרוייקט של מחקר יישומי, בדרך כלל כזה הקשור למבחני זנים או חישובי עלויות, תכנית שבהובלת מרכז המשתלמים בערבה (AICAT).

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

גם בני הנוער ממושב עידן לוקחים חלק בעבודה ואף צרפו מכתב למשלוחי הירקות בו כתבו: "משפחות יקרות, אנו שמחים ומודים על הזכות לתת מהמעט שיכולנו. אספנו את מיטב התוצרת שלנו, מקווים כי תשמח אתכם בימים אלו. שיהיה חג פסח שמח שיביא חירות לכולנו. באהבה, תושבי וחקלאי מושב עידן בערבה התיכונה".