ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה להוסיף את אוכלוסיית הנכים למקבלי המענקים המיוחדים (500 ש"ח) עליהם הכריז אמש, כך נמסר היום (חמישי) מלשכתו. בהצהרתו אמש אמר נתניהו כי על כל ילד במשפחה, עד ארבעה ילדים, יתקבל מענק בסך 500 ש"ח. עוד הודיע נתניהו כי גם קשישים יקבלו את המענק לקראת חג הפסח.

אלכס פרידמן, מייסד ויו"ר "נכה לא חצי בן אדם" וממובילי מאבק הנכים, אמר בתגובה: "בשורה משמחת מאוד ואנו מודים לראש הממשלה על החלטה זו וההחלטה לפתוח מרכזי אשפוז מיועדים לאנשים עם מוגבלות. מקווים כי גם הפעימה הבאה בחוק הנכים תאושר בהקדם".

לאחר הודעתו של ראש הממשלה אמש על מנקים לפסח לקשישים ולמשפחות עם ילדים, פנו ארגוני נכים בדרישה שגם מקבלי קצבת הנכות יקבלו מענק. פרידמן התבטא בנושא ואמר כי "נתניהו שוב שכח את הנכים. כנראה, בעיניו נכה אפילו לא חצי בן אדם, הוא פשוט לא קיים ואין סיבה שיקבל מענק לחג הפסח. ההתנהלות הזו מזכירה משטרים אפלים, רמיסה של החלשים ביותר והפקרות מוסרית". במטה מאבק הנכים אמרו: "אנשים עם מוגבלות בישראל מופלים לרעה כרגיל על ידי ממשלת ישראל והעומד בראשה".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בפברואר 2018 אושרה הצעת חוק להגדלת קצבאות הנכות בסכום כולל של כ-4.3 מיליארד שקל בארבע פעימות. זאת לאחר 15 שנה בהן הקצבה לא עלתה. בחוק שעבר נקבע כי הקצבה החודשית תגדל באופן הדרגתי בארבע פעימות, כאשר שתי הפעימות הראשונות בסך כולל של כ-2 מיליארד שקל אוחדו והועברו במרץ 2018, והעלו את גובה הקצבה לכ-3,300 ש״ח.

עוד נקבע בחוק, שעד סוף שנת 2019 יציגו שרי האוצר והעבודה והרווחה לממשלה המלצות לגבי אופן החלוקה של כ-2.3 מיליארד הנוספים הנותרים, בשתי פעימות בשנים 2020 ו-2021 כאשר הקצבה תגיע עד לסוף שנת 2021 לגובה של 3,700 ש״ח לפחות. נכון להיום, שרי האוצר והרווחה לא הציגו לממשלה מתווה להמשך העלאת הקצבה כפי שנקבע בחוק, והוועדה הבינמשרדית שהתכנסה לצורך גיבוש המתווה טרם סיימה עבודתה. בפברואר האחרון הגישו חבר הכנסת דאז אילן גילאון ו'נכה לא חצי בן אדם' עתירות לבג"ץ בדרישה שהממשלה תציג מתווה להעלאת הקצבאות.