תהליך הגשת תביעות המענק לעצמאים שנפגעו בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, החל ביום היום חמישי האחרון, נכון לעכשיו, נמצאו 80 אלף זכאים לקבל את המענק בפועל. על פי הערכת ארגוני העצמאים, בישראל כ-530 אלף עצמאים. ככל הנראה, רבים מהם אינם עומדים בקריטריונים של הזכאות למענק. את בקשת הזכאות למענק ניתן להגיש עד אמצע חודש יוני.

בפירוט תנאי המענק, שפרסם משרד האוצר בשבוע שעבר, נטען כי המענק יעמוד על 65% מהכנסתו של העצמאי בשנת 2018, או עד ל-6,000 ש"ח. עסקים שנפתחו בשנת 2019 יקבלו מענק על בסיס הכנסותיהם בשנה זו. החל מהכנסה חודשית ממוצעת של 16,000 ש"ח סכום המענק יפחת בהדרגה עד לסך של 3,000 ש"ח. המענק הוגבל גם על פי הכנסת בן/בת הזוג – במידה שהכנסת בני הזוג עולה על 340 אלף ש"ח לשנה, אין זכאות למענק.

לפי נתוני רשות המסים, לאחר בדיקת הזכאות וחישוב סכום המענק, מאז נפתחה האפשרות להגשת בקשות לקבלת מענק סיוע לעצמאיים ועד חצות אתמול (שבת), נמצאו עד כה כ-80 אלף עצמאיים זכאים למענקים. 72 אלף מתוכם יקבלו את המענקים לחשבון הבנק שלהם בשני ושלישי השבוע, בסכום כולל של 300 מיליון ש"ח. יצוין כי המדינה הקצתה 3 מליארד שקלים לתכנית הסיוע.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לדברי רשות המסים, התשלום ממוצע למענק לעצמאי מבין 72 אלף הזכאים שאושרו עומד על 4,143 ש"ח.

בימים האחרונים נשמעה ביקורת מצד עצמאים רבים על כך שתנאי הזכאות למענק אינם מאפשרים להם לקבלו, ועל כך שהקריטריונים מסייעים רק לעשירים שבעצמאיים. בין היתר העלו עצמאים רבים את הטענה כי תנאי הזכאות למענק כלל אינם מתייחסים לנזק הישיר שנגרם ממשבר הקורונה, אלא לנתונים שאינם בהכרח רלוונטיים כמו הכנסות בשנת 2018 או הכנסות בן הזוג של העצמאי/ת, מה שבין השאר מפלה עסקים בהקמה או עצמאיים בעלי תזרימים נמוכים יותר.

הפגנת העצמאים מול הכנסת, בשל משבר הקורונה. 30 במרץ. (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

עו"ד רועי כהן נשיא להב, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים, מסביר את הבעייתיות במענק: "מנגנון הפיצוי לעצמאים שמדינת ישראל יצרה כל כולו עוול כלפיי ציבור העצמאים", הוא אומר, "הדבר הנכון והמתבקש היה לקבוע דמי אבטלה לעצמאים בדיוק כמו לשכירים, כדי למנוע את המצב שקורה עכשיו בשטח שלמעלה מחצית מהפונים לקבלת המענק עקב ירידה של יותר מ-25% במחזור שלהם מסורבים, לאור המגבלה של מחזור ההכנסה יחד עם הבן/בת זוג של 340 אלף ש"ח – דבר שלא קיים כלפי ציבור השכירים, ובעצם הופך את העצמאים לאזרחים סוג ב'. בנוסף, מנגנון הסיוע הינו עד 6000 ש"ח, ורוב העצמאים זוכים לקבל מענק שעומד בין 3000-4000 ש"ח בלבד. הוסיפו חטא על פשע, וקבעו שעצמאים שהכנסתם בין 16-20 אלף ש"ח מענק הפיצוי יירד מ-6000 ש"ח ל-3000 ש"ח. שלא נדבר על עסקים שנפתחו במהלך שנת 2019, שיקבלו את המענק רק בעוד חודשיים. עצמאים שפתחו לאחר ה-1.9.2019 בכלל לא זכאים.

היבט בעייתי נוסף עליו מצביע כהן הוא ההסתמכות על רווחי העסק בשנת 2018, ולא 2019. "האבסורד הגדול שעצמאים שבשנת 2018 היה להם רף הכנסות נמוך או הפסד ולעומת זאת בשנת 2019 רווח  – לא זכאים לקבל את המענק לפי דיווח 2019. כל העיוותים האלה מצביעים על האטימות והשרירות ביחס כלפיי העצמאים. ישנו סעיף בחוק הביטוח הלאומי המאפשר דמי אבטלה לעצמאים בדיוק כמו לשכירים. לא ניתן שתהיה כאן מדינה אחת לשני עמים – שכירים עם מנגנון של דמי אבטלה וחל"ת ועצמאים המופקרים לגורלם ונופלים בין הכסאות. אני קורא לראש הממשלה להתעורר ולהחליט במיידי על דמי אבטלה לעצמאים לפני שנמצא רבבות של עצמאים ללא אוכל לילדים שלהם, וללא יכולת לשרוד. אנחנו מאוד קרובים למצב הזה.  מדינת ישראל צריכה להכניס עכשיו את היד לכיס כדי שניתן יהיה להגיע ליום שאחרי ואותם עצמאים יוכלו לשרוד את התקופה הזו.

אורי בן-דב, עצמאי ובעל סטודיו ליוגה במרכז תל אביב, מצא שאינו זכאי למענק. "הקריטריון הוא האם הרווחתי יותר מ2000 ש"ח לחודש ב2018", כתב בעמוד הפייסבוק שלו, "למה? מה הקשר? הקמתי את העסק ב2018. ואתם לא מאמינים – אבל כשמקימים עסק לא מרוויחים בהתחלה כלום. אז סיימתי את 2018 בהפסד. אז לא מגיע לי כלום. לא חשוב שהפסדתי בחודש האחרון קרוב לאלפי שקלים. לא חשוב שאני עוד אפסיד אלפי שקלים. העיקר שאני לא עובר את הסף".