משרד האוצר הודיע היום (שני) כי הושגה הסכמה בנושא ההקלה בארנונה העסקית, בהיקף של 25%, בתיאום עם משרד הפנים ומרכז השלטון המקומי.

הנחת הארנונה תינתן למגזר העסקי, בין היתר, למשרדים, שירותים ומסחר, לתעשייה, לבתי מלאכה, לבתי מלון, לחניונים ועוד. לטובת מתן ההנחה יועמד תקציב ממשלתי בסך כ-2.8 מיליארד שקל לצורך שיפוי הרשויות המקומיות בגין אובדן הכנסה זה. שני שליש מהתקציב, כ-1.7 מיליארד שקל, יועבר לרשויות המקומיות כבר במהלך חודש אפריל.

בהודעה משותפת, מסרו המשרדים כי החלטה זו היא פרי עבודה משותפת של צוות ייעודי שהורכב מגורמי מקצוע ושהוקם לצורך הנושא על ידי משרדי הממשלה ביחד עם השלטון המקומי. לצורך מימושו יש לגבש תקנות מתאימות שיופצו להערות הציבור ובסופו של יום ייחתמו על ידי שר הפנים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

עד כה, ברשויות המקומיות הביעו חשש מקריסה אם המהלך יאושר ללא שיפוי מלא מתקציב המדינה.

בנוסף, נרתם המשרד להגנת הסביבה לסייע בתקצוב הרשויות בעבור הוצאות פינוי האשפה, שגדלו בשל משבר התפרצות הקורונה.. התקצוב מותנה באישור של חקיקה בכנסת, שטיוטא שלה הופצה אתמול להערות הציבור.

ברשויות מקומיות רבות חל גם גידול בהוצאות השוטפות בנושא – הן בעלויות ההובלה, הן בעלויות האיסוף והטיפול והן בעלויות מנהליות שונות, לרבות גידול משמעותי בהיקף הפסולת הביתית. המגבלות שהוטלו על כלל ענפי המשק והירידה בפעילות המשקית, הובילו להתייקרות בעלות הטיפול בפסולת ביתית. לשם כך, יקצה המשרד להגנת הסביבה כ-150 מיליון שקל לכ-200 רשויות מקומיות הזכאיות לקבל מענקי איזון ושהכנסתן נפגעה.

ראשי הרשויות המקומיות החזקות כלכלית הסכימו לשאת על עצמם כ-5% מתוך סך השיפוי לעסקים, בעוד שיתרת הסכום תועבר לרשויות המקומיות מתקציב המדינה, "מתוך תחושת שליחות ציבורית ובשל הרצון לסייע לממשלה בפתרון המשבר". ככל הנראה, הצעד משקף התעקשות של משרד האוצר לתבוע גם מהרשויות המקומיות לספוג חלק מהנטל ולא להעניק שיפוי מלא.

סיכום זה מגיע בהמשך להנחיית שר הפנים דרעי שאפשרה לרשויות לקבוע הסדרי תשלום אשר דוחים את תשלומי הארנונה ל-1/5. במסגרת הסיכום שהושג אתמול, הוחלט כי תישלח הנחיה מעודכנת לרשויות, לפיה יתאפשר להן לדחות לעסקים את תשלומי הארנונה למחצית השנייה של שנת 2020 ולאפשר להם הסדרי תשלום מקלים אשר יעלו בהדרגה מה-1 ליולי ועד סוף השנה.

שר האוצר, משה כחלון: "צעד זה מצטרף למספר רב של צעדים שגובשו במשרד האוצר במסגרת תכנית הסיוע הכלכלית, זאת במטרה להקל על העסקים ולסייע בידם לצלוח את המשבר הנוכחי".

שר הפנים, אריה דרעי: "אנחנו נמצאים בתקופה קשה מאד ועשינו כל מאמץ לסייע לרשויות המקומיות ובעיקר לבעלי העסקים, ערב חג הפסח. הסיוע יקל על המצוקה התזרימית שלהם ויבטיח את הרציפות במתן השירותים החיוניים לתושבים בשעת משבר זו. אני מאחל פסח כשר ושמח לכל עם ישראל, המתגלה במלוא תפארתו ומפגין ערבות הדדית בימים קשים אלה".

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "המשרד להגנת הסביבה לא נשאר אדיש בשעה שהרשויות המקומיות נתקלות בקשיים משמעותיים. במהלך זה, המשרד מחזיר לרשויות היקף הדומה להיקף המשולם על-ידי הרשויות לקרן לשמירת הניקיון במסגרת היטל ההטמנה. בצורה זו, כלל הרשויות ימשיכו לתת שירות חיוני של פינוי פסולת לציבור, ברמה ובאיכות המקובלת היום בישראל".

יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס: "אני מברך על המתווה שהושג יחד עם שר הפנים ושר האוצר לתמיכה בעסקים ותוך שמירה על היציבות הכלכלית של הרשויות. ההנחות המצטברות לפטור של 3 חודשים מארנונה משמעותיות מאוד לבעלי עסקים בתקופה זו והשיפוי שניתן לרשויות מהמדינה יאפשר לנו להמשיך לתת את השירותים הטובים ביותר לתושבים".

נשיא התאחדות התעשיינים, רון תומר בירך על ההחלטה לתת פטור של שלושה חודשים בתשלומי הארנונה : "מדובר בצעד הכרחי נוסף אבל ראש הממשלה חייב להורות על הפעלת מסלול הפיצוי בגין הירידה במחזורים. רק מסלול זה יבטיח רשת בטחון אפקטיבית למגזר העסקי ויאפשר לנו לשרוד את המשבר ולסייע בהחזרת המשק לפעילות מלאה לאחריו".