יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד ויו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, פנו היום (שלישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו וקראו לו להבטיח את המשך קיומה של חברת התעופה הלאומית אל על, לאחר שבקשת החברה לסיוע נדחתה על-ידי משרד האוצר.

השניים הגדירו את הסירוב להעמיד לטובת אל על הלוואה בערבות מדינה כהחלטה שערורייתית שמעלה תהיות קשות. "המציאות בעת הנוכחית הוכיחה לנו שוב ושוב כי עצמאות תעופתית חיונית ליכולת המדינה לדאוג לאזרחיה. ללא חברת תעופה כמו אל על, מדינת ישראל מסתכנת בהפיכה לאי במצור בשעת משבר".

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד ונשיא התאחדות האיכרים ויו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, דובי אמיתי (צילום: אגף הדוברות בהסתדרות | מתוך ויקימדיה)

"אל תיתן לאל על לקרוס במשמרת שלך!", קראו בר-דוד ואמיתי לראש הממשלה. "ההתנערות מאל על היא זניחת כל הערכים שלאורם הוקמה המדינה, והאזרחים ישלמו על כך מחיר יקר. התוצאה הישירה של שתיקתך עלולה לעלות, כבר בטווח המיידי, בעשרת אלפים מפוטרים, באובדן הכנסה לכ-30,000 בתי אב במעגל השני ובאובדן של 2.5 מיליארד שקלים בתל"ג. בתוך כך, מדינת ישראל החזקה תאבד את היכולת הבסיסית שלה לחלץ ישראלים ברחבי העולם, בשעת משבר או בחירום", נכתב בפנייה לראש הממשלה.
בר-דוד ואמיתי ציינו במכתבם כי מדינות רבות בעולם כבר העבירו סיוע לחברות התעופה שלהן בהיקפים של עשרות מיליארדי דולרים. בין היתר ציינו את ארצות הברית, סינגפור, דנמרק, שבדיה, נורבגיה, אוסטרליה, ניו זילנד ועוד. השניים הוסיפו כי "המדינות בעולם הפנימו כי הבטחת חוסנן של חברות התעופה הלאומיות והמקומיות, היא לא רק החלטה נכונה יותר כלכלית אלא גם נדרשת לשמירה על הביטחון הלאומי". עוד הדגישו בפני נתניהו כי ללא מתן הלוואה בערבות המדינה, אל על תקרוס בשעה שיש בידו את כל האמצעים להצילה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר