אל על מטיסה 3 מיליון ביצים בשתי טיסות מפורטוגל ושלוש טיסות מאוקראינה. הבוקר נחתו שלוש טיסות הראשונות, בהן כ-1.8 מיליון ביצים, שיגיעו לשווקים היום (שלישי) ומחר. בהמשך החג יגיעו משלוחי ביצים מיובאים נוספים באניות הנמצאות בדרכן לישראל.

בישראל שורר מחסור בביצים הנובע מכמה סיבות. משק הביצים בישראל הוא משק מתוכנן, שמתמודד באופן קבוע עם כושר ייצור נמוך משיאי הביקוש, דוגמת חג הפסח. בשנים רגילות, משלימים מחסור זה ביבוא ביצים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לפי דיווח בכלכליסט, הצעדים בהם נקט עד כה משרד החקלאות כשלו: הגדלת מכסות היבוא ללא מכס ל-100 מיליון ביצים ממדינות האיחוד האירופי נעשתה עוד בינואר. היבואנים הצליחו לנצל רק שליש מתוכן וזאת בשל ביקוש גובר לביצים באירופה, בהשפעת התפרצות וירוס הקורונה.

גם התרת יבוא מאוקראינה נעשתה מאוחר מדי. לפני ימים ספורים יזם המשרד סבסוד של 10 מיליון שקלים בעבור הטסת 20 מיליון ביצים בסך הכל – המהווים סבסוד של חצי שקל לביצה.

במקביל, פעל המשרד לקידום הגעתן של אניות שבמטענן ביצים המיועדות לישראל, מהלך המחייב את שינוי סדר הביקורים של האניות בנמלים וככל הנראה גם פיצוי כספי משמעותי על השינוי. מהלך זה יאפשר את הגעת הביצים הללו לשווקים רק לאחר ליל הסדר, כאשר אין מועד מדויק להגעתן.