יו״ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, יו"ר מרכז המועצות האזוריות שי חג׳ג׳ והנהגת החקלאים קראו היום (ראשון) לממשלה להעניק פיצוי גם לחקלאים על הפסדיהם בעקבות משבר הקורונה. "על המדינה להעניק את הסיוע הנדרש לחקלאים בתקופה זו. אסור שענף זה יקרוס תחת המשבר", אמר ביבס.

במכתב לראש הממשלה ושרי האוצר, הפנים והחקלאות, כתבו כי "הממשלה פעלה באחריות ציבורית ודאגה למסלול פיצויים לאזרחיה, אך באופן מקומם כלל לא התייחסה לחקלאים שנפגעו כתוצאה מהמשבר. ענף החקלאות לא נלקח בחשבון אפילו לא במתווה ביטול תשלומי הארנונה/ הנחות בארנונה, לאלה שנאלצו להשמיד את כל התוצרת בחממות". עוד הוסיפו כי "אלה החקלאים, העובדים החיוניים, שנמצאים במשקים 24/7 על מנת שלא יהיה מחסור במדינת ישראל, וחלק מהם הפסידו את פרי עבודתם של כמה חודשים ויותר".

לטענתם, סגירת השווקים הביאה לפגיעה של כ-60 מיליון שקלים בענף הירקות; סגירת השמיים והגבלת הייצוא הביאו לפגיעה בענף התבלינים המוערך, עד לרגע זה, בכ-50 מיליון שקלים; ובענף הפרחים מוערכת הפגיעה בכ-100 מיליון שקלים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

כותבי המכתב העלו בפני הממשלה שתי חלופות לפיצוי החקלאים: האחת כוללת העברת פיצוי של 300 מיליון שקלים עבור החקלאים שנפגעו בלבד; והשנייה כוללת שורת הקלות לכלל ענף החקלאות, ביניהם: החזר של 30 אגורות על כול קוב מים בפועל לחקלאות בשנת 2020, החזר של 5 אגורות על כול ליטר חלב מיוצר, ביטול מלא של אגרת עובד זר לשנה והפשרה מיידית של 200 מיליון שקלים, מתוך 400 המיליון שהובטחו להשקעה בענף הכנף.

תגובת משרד ראש הממשלה ומשרד החקלאות לא התקבלה, נכון לשעה זו.