הפנסיות הממלכתיות בגרמניה יעלו ב-3.45% עד 4.2%. כך החליטה אתמול ממשלת גרמניה. יחד עם הטבות סוציאליות נוספות מייצרת הממשלה בברלין מדיניות כלכלית מרחיבה שתסייע לעובדים ולעסקים לצלוח את תקופת המשבר.

על פי התוכנית, החל מחודש יולי יוגדלו תשלומי הפנסיה הממלכתית במדינות מזרח גרמניה העניות יותר ב-4.2% במדינות מערב גרמניה ב-3.45%. מעבר לסיוע שהגדלת הפנסיות מספקת לאזרחים, הממשלה הגרמנית מאמינה שהגדלת הכסף הזמין שיעמוד לרשות האזרחים יעודד את הפעילות המשקית ויסייע בחילוץ הכלכלה מהמשבר. "הממשלה תעשה צעדים נוספים כדי לבלום את המכה הכלכלית והחברתית שהביא איתו וירוס הקורונה" נכתב בהודעת הממשלה על התוכנית.

התוכנית הגרמנית כוללת גם העלאת שכר עובדי בתי האבות ב-15% לאורך השנתיים הקרובות. על מנת לסייע לעסקים בענף הפנאי שנפגעו קשה מהמשבר, הוחלט על הורדת גובה המע"מ המוטל על עסקים אלו מ-19% ל-7%. עוד בהודעת הממשלה צוין כי מתוכננות הקלות נוספות בתשלומי מיסים שיתפרסמו בקרוב.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מציגים אסטרטגיות שונות – בנימין נתניהו ואנגלה מרקל. (צילום ארכיון: מארק ישראל שלם / לע"מ)

מכלול הצעדים שאישרה ממשלת גרמניה עד כה מעידים כי היא מכירה בחשיבות של שמירה על היציבות הכלכלית של כל משקי הבית והעסקים, לטובת הכלכלה כולה. בעוד שבישראל אומרים בכירים במשרד האוצר כי לא כל העסקים ישרדו את המשבר, הממשלה הגרמנית התחייבה שלא לאפשר קריסה של משקי בית ועסקים כתוצאה מהמגפה. "פגיעה בעובדים ובחברות הגרמניות היא פגיעה בכלכלה הגרמנית ובמדינה כולה" הצהירה הממשלה וגיבתה זאת בצעדי מדיניות שייעודם הזרמת כסף לאזרחים שיופנה לצריכה, יגדיל את הביקושים ויתמוך בהתנעת המשק ליציאה מהמשבר.

בתכנית נוספת שעומדת לאישור בקרוב, ממשלת גרמניה מתכננת העלאה משמעותיות בדמי האבטלה שמשלמת המדינה למי ששכרו נפגע בגלל הקורונה. יש לציין כי דמי האבטלה בגרמניה משולמים לא רק למי שפוטר או הוצא לחל"ת, אלא גם למי שהיקף שעות העבודה שלו ירד. על פי התוכנית, עובד שאיבד לפחות 50% משעות העבודה שלו יזכה לתשלומים מהמדינה בגובה 77% מהשכר שאיבד, לעומת כ-60% שהיו נהוגים לפני המשבר. ההחלטה החדשה מעלה את הפיצוי לעובדים שירדו בשעות העבודה עד ל-87% מהשכר טרם הירידה.