ניו-זילנד הכריזה בתחילת השבוע שהיא חיסלה את נגיף הקורונה בתחומה. עם מספר הדבקות חד-ספרתי ביום, הצהיר מנכ"ל משרד הבריאות הניו-זילנדי, אשלי בלומפילד, כי אין מקרי הדבקה שמקורם לא ידוע. הוא הוסיף כי המספר הנמוך של נדבקים מאפשר לקבוע שהיעד של חיסול המגיפה הושג. היעד לא היה להגיע לאפס מקרים, אלא להגיע לכדי שליטה בהתפשטות המחלה.

ראש ממשלת ניו-זילנד, ג'סינדה ארדרן, שידרה מסר זהיר כשאמרה כי המגפה חוסלה לעת עתה. היא הביעה תנחומים למשפחות המתים והודתה לאזרחי המדינה שהקפידו על ההנחיות שהצליחו לבלום את התפשטות המגיפה. "היו אלה כמעט חמישה שבועות של אורח חיים ועבודה שחשבנו שיהיו בלתי אפשריים רק לפני חודשיים. אך עשינו זאת. עשינו זאת יחד".

במסגרת אותה מסיבת עיתונאים הכריזה ארדרן על הקלה בהגבלות על האזרחים והעסקים. כך לדוגמא מערכת החינוך הניו-זילנדית תיפתח בחמישי הקרוב לילדים עד גיל תשע. מסעדות יוכלו למכור take away, החופים ייפתחו לרחצה תחת כללים מחמירים ויותר לקיים אירועים של עד עשרה אנשים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

אם אכן ניו-זילנד סיימה את תקופת המגפה, היא עשתה זאת עם 19 מקרי מוות בלבד. את ההשתלטות המהירה של מדינת האי בעלת 5 מיליון תושבים על המגפה, מיחסים בעיקר למדיניות הברורה והחדה שהנהיגה ראש הממשלה ארדרן. הצעדים שהנהיגה דומים מאוד לאלה שהונהגו בישראל, וכללו השבתה של המשק, סגירת גבולות, סגירת מערכת החינוך והקפדה על ריחוק חברתי. על כל אלה היא הוסיפה מערך הסברה מעולה שיצר אמון בין האזרחים לממשלה ותמיכה ממשלתית נרחבת במשק המקומי. סקר שפורסם לפני שבוע מצא כי 87% מאזרחי המדינה תומכים בהתנהלות הממשלה במאבק בנגיף.