יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד דורש מהממשלה להאריך מיידית את ההקלות בזכאות לדמי אבטלה שמסתיימות השבוע. במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון ושר העבודה והרווחה אופיר אקוניס כותב בר-דוד כי "לאור המשבר הכלכלי והתעסוקתי ההולך ומעמיק, דמי אבטלה הם מקור הכנסה חסר תחליף לעובדים שפוטרו או שעדיין אין ביכולתם לשוב למקום עבודתם, ובמצב הקיים, יש הכרח להמשיך להבטיח בסיס זכאות רחב ככל האפשר".

עם תחילת ההגבלות על התנועה ופעילות עסקים, החליטה הממשלה על הקלות זמניות בזכאות לדמי אבטלה: קיצור משך תקופת האכשרה הנדרשת מ-12 חודשי עבודה בשנה וחצי שקדמה לבקשה ל-6 חודשים – הקלה שהסתיימה השבוע, והארכה אוטומטית של הזכאות גם למי שכבר קיבל דמי אבטלה והסתיימה זכאותו – הקלה שתסתיים בחמישי הקרוב.

בר-דוד דורש מהשרים להאריך את שתי ההקלות בחודש נוסף, עד ה-31 במאי. הוא מציין כי גל ההוצאה לחל"ת עדיין לא הסתיים, ומספר דורשי העבודה בישראל הגיע לשיא של 1.1 מיליון איש וגדל מדי יום. "בעוד שברור לכל כי המשימה המרכזית כעת היא החזרת המשק הישראלי לתעסוקה והחזרת העובדים אל מקומות העבודה, מובן כי מדובר בתהליך מדורג שעשוי להימשך תקופה לא מבוטלת. הימנעות מהארכת ההקלות תשאיר את העובדים בין שמיים לארץ, כאשר לא קיימות אפשרויות תעסוקה חלופיות במשק."

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בנוסף קורא בר-דוד לנתניהו ולשרים לפעול לתיקון לקונות הדורשות מענה במנגנון דמי האבטלה, כגון מניעת הקיזוז הקיים בקצבאות לדורשי עבודה שזכאים לקצבאות נוספות מהביטוח הלאומי, דוגמת הבטחת הכנסה, וליצור מענה הולם לבני נוער וצעירים עובדים שמתקשים לממש את זכאותם, או שאינם זכאים כיום לדמי אבטלה.

"ימים אלו, שבין אבל וזיכרון לאומי לבין עצמאות, מהווים תזכורת לעוצמת הסולידריות המלכדת אותנו, ומאפשרת לנו לצלוח את האתגרים הגדולים ביותר, יחד", כותב בר-דוד, "מן הראוי כי ערכים אלו ימשיכו להוביל אותנו גם בהתמודדות עם המשבר בו אנו שרויים."