הארץ התקשטה דגלים אבל העצמאים ממשיכים במחאתם. היום (שלישי) השיקה קבוצת עצמאים מחאת רשת תחת הכותרת "עצמאות זה יותר מחג", במסגרתה הם מוחים על הסיוע המועט להם זוכים העצמאים מהממשלה מאז תחילת משבר הקורונה. יוזמי הקמפיין מזמינים משפחות להצטלם ביחד במהלך החג עם שלט עליו נכתב: "עצמאות זה יותר מחג". ולהעלות את התמונה לפייסבוק. המארגנים קוראים לעצמאים ולעובדים להצטרף אליהם "אם זה כי אתם עצמאים שפרנסתם נפגעה או שכירים שרוצים להצטרף ולתמוך בקריאה שלנו!".

איילת זיק-אל, צלמת, עם ילדיה בקמפיין ‫#‏עצמאות_זה_יותר_מחג‬ (קרדיט: איילת זיק-אל)

נוי ניימן, מעצב גרפי, ושירה מזור, צורפת, עם ילדיהם, בקמפיין #עצמאות_זה_יותר_מחג
(צילום: איילת זיק-אל)

"רצינו להראות את הפנים מאחורי 600,000 העצמאים שצריכים להמציא דרכים להתקיים בתקופה הזאת" אומרת אחת מיוזמות המחאה, לנה דה-לו, שעובדת כדולה עצמאית. "העצמאים נמצאים ממש במצוקה כלכלית, אנחנו מרגישים שהמדינה נטשה אותנו במשבר הזה. מתקרב יום העצמאות, ואנחנו חושבים שלא זו הייתה הכוונה כשהקימו את המדינה הזאת. אח של סבתא שלי הגיע מאירופה לישראל, והיה נשבר לו הלב אם הוא היה רואה את היחס של הממשלה למה שקורה כאן"

מתחילת המשבר הודיעה הממשלה כי תעביר מענק של כ-6,000 ₪ לכל עצמאי בלבד. ארגוני העצמאים נמצאים במאבק בשבועות האחרונים במטרה להגדיל את המענקים ולהקל על קבלת אשראי מהבנקים כדי לשרוד את תקופת הקורונה. בשבוע שעבר אישרה הממשלה מענק סיוע ייעודי לעצמאים שהיקף פעילותם ירד בהיקף של 25% לפחות בחודשים מרץ-יוני. המענק, שיכנס ישירות לחשבון הבנק, יהיה בשיעור של 70% מההכנסה החייבת החודשית הממוצעת, ועד לסכום של 10,500 ₪. עם זאת, המענק טרם הועבר.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר