דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שני י"א בסיון תשפ"ד 17.06.24
28.5°תל אביב
  • 25.1°ירושלים
  • 28.5°תל אביב
  • 24.2°חיפה
  • 26.8°אשדוד
  • 25.1°באר שבע
  • 33.3°אילת
  • 28.4°טבריה
  • 22.4°צפת
  • 28.1°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
קורונה

חינוך / נציגי ציבור בחברה הערבית להורים: "אל תשלחו את ילדיכם לבית הספר"

פורום משותף להורים, אנשי חינוך ונציגי רשויות מקומיות מזהיר מעליית התחלואה ביישובים הערבים, ומהיעדר תנאים המאפשרים שמירה על ההנחיות בבתי הספר | אחמד ג'בארין, יו"ר ועד ההורים הערבי הארצי: "הכיתות מונות יותר מ-30 תלמידים, לפיכך יש צורך בשלוש קבוצות ובשלושה מורים לכיתה"

طلاب الصف الأول ، المصورون لا علاقة لهم بالقصة (الصورة: Nati Shochat / Flash 90).
طلاب الصف الأول ، المصورون لا علاقة لهم بالقصة (الصورة: Nati Shochat / Flash 90).
יניב שרון

פורום משותף של הורים, ראשי רשויות ופעילי חינוך מהחברה הערבית בישראל שהתכנס היום (חמישי) לדון בהנחיות החדשות של משרד החינוך, דורש מההורים שלא לשלוח את ילדיהם לבתי הספר.

"התכנית של משרד החינוך אינה מעשית", אומר אחמד ג'בארין, יו"ר ועד ההורים הערבי הארצי, תושב סחנין. "הכיתות בחינוך הערבי מונות יותר מ-30 תלמידים לפיכך יש צורך בשלוש קבוצות ובשלושה מורים לכיתה. במקביל, מצופה מהמורים לקיים למידה מרחוק לתלמידים שנשארו בבית. המשרד מודה שאין לו מספיק מורים ומציע לשלוח פרחי הוראה. בנוסף, על המורים לשמור שהילדים יקיימו את כללי הריחוק. מעבר לכך בבתי הספר הכיתות קטנות, כיצד ניתן לשמור על כללי הריחוק בתוך הכיתות בקבוצה של 15 ילדים? זה בלתי אפשרי".

תלמידים בסיום יום לימודים בכפר נחף. ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: לואיס פישר / פלאש 90).
תלמידים בסיום יום לימודים בכפר נחף. ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: לואיס פישר / פלאש 90).

בישיבה השתתפו נציגי ועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות, הוועד הערבי לחירום, ד"ר שרף חסאן יו"ר ועדת המעקב לענייני החינוך הערבי, ועד ההורים הארצי ומומחים ופעילים בתחום החינוכי. לאחר דיון נרחב, אימץ הפורום את המלצת ועדת הבריאות וועד החירום הערבי שלא לחדש את התהליך החינוכי בבתי הספר בשבוע הבא. לאחר הישיבה הפיץ ועד ההורים הארצי של החברה הערבית הודעה הדורשת מההורים לא לשלוח את ילדיהם לבית-הספר.

התלמידים הערבים סובלים מהלמידה מרחוק

המשתתפים בדיון הדגישו שלקהילה הערבית יש אינטרס להחזיר את התלמידים לבתי הספר, היות והתלמידים הערבים נפגעים מאוד בתהליך הלמידה מרחוק. לפי הדוברים, מחצית מהתלמידים הערבים אינם יכולים להשתתף בלמידה מרחוק – היות ואין בבעלותם מחשבים או משום שהם גרים באזורים ללא תשתית אינטרנטית.

בדיון הציגה ד"ר נהאיה דאוד נתונים על-פיהם מספר נדבקי נגיף הקורונה ביישובים הערבים הגיע ל-903 נדבקים (לא כולל ערים מעורבות), מתוכם 670 מקרים ב-18 ערים מרכזיות (שבכל אחת מהן 15 מקרים ומעלה). יש לציין כי בדוחות באחרונים של משרד הבריאות ניכרת מגמה עלייה במספר הנדבקים בחברה הערבית בכלל וכן במוקדי התפרצות ספציפיים כמו דיר אל אסד וחורה.

אחמד אלשיח, מנכ"ל אגודת הגליל ומנהל ועד החירום הערבי, אישר כי התנאים במספר גדול של בתי ספר ערביים אינם מאפשרים לקיים תנאי בריאות מבחינת צפיפות התלמידים, גודל כיתה, זמינות חללים ותנאים אחרים. והתייחס לתוצאות הסקר שנערך בחדר החירום שהופנה למנהלי מחלקות החינוך ברשויות המקומיות בדבר מידת המוכנות להחזרת התלמידים, בו נמצא שרוב גדול (73%) מהרשויות המקומיות אינם מוכנות להחזרת התלמידים. בישיבה הוחלט לעקוב אחר המצב ולאסוף נתונים לקראת הפגישה ביום חמישי הבא, שתעריך את המצב שוב על פי ההתפתחויות.

ועד ההורים מציע להאריך את שנת הלימודים עד ה-15 לאוגוסט וזאת תוך הגעה להסכם מכבד עם המורים שיפצה אותם על ימי העבודה הנוספים והעבודה הנוספת הנדרשת מהם בצל המשבר. אחמד ג’בארין מסכם: “לי כהורה אין בטחון ואין אמון שהילד שלי לא יידבק בבית-הספר. הממשלה נתפסה במערומיה ביחסה ובהשקעתה בחברה הערבית".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
פעמון

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״

נרשמת!