עשרים שמורות טבע וגנים לאומיים נפתחות היום (רביעי) לציבור המטיילים, כחלק מהקלת ההגבלות על התנועה. ברשות הטבע והגנים ציינו כי הכניסה לאתרים תתבצע בהתאם להנחיות משרד הבריאות ותתאפשר רק באמצעות הזמנת מקום ותשלום מראש במערכת רישום שהוקמה במיוחד באתר האינטרנט של שלה. מערכת ההזמנות תפתח במהלך היום, כדי להימנע מועמסים, ולעמוד בהנחיות הריחוק החברתי (לאתר ההזמנות לחצו כאן). החברה להגנת הטבע הודיעה כי אתר הטבע העירוני עמק הצבאים בירושלים (השייך לעיריית ירושלים) יפתח גם הוא שעריו לציבור הרחב מחר, לפי הנחיות משרד הבריאות ובהתאם להנחיות הריחוק החברתי.

בין האתרים שייפתחו מחר יהיו הגנים הלאומיים: מעיין חרוד, קיסריה, ירקון תל אפק, מקורות הירקון, אפולוניה, בית גוברין, הרודיון, הקסטל, עתיקות עין גדי, מצדה (לרבות חיזיון), פארק הבשור; ושמורות הטבע: בניאס, נחל שניר, נחל עיון, יהודיה, עין אפק, החולה, נחל תנינים, עיינות צוקים, עין גדי ומצוק הצינים.

מבט ממצדה 19 בינואר (צילום: אדגרדו לף רשות הטבע והגנים)

האתרים שייפתחו בשלב זה לציבור נקבעו אחרי תהליך מיפוי שערכה הרשות, כחלק מהכנת אסטרטגיית היציאה לשגרה חדשה. דגש לפתיחה ניתן לאתרים בפיזור גאוגרפי מצפון ועד הדרום והמכסות ולכל אתר נקבעו על סמך חישוב גודל האתר, משך השהות הממוצע של המבקר באתר, מסלול זרימת הקהל ומוקדי העניין בהם יש פוטנציאל לעומס. מכסות אלו יאפשרו לרשות הטבע והגנים לנהל את קליטת המבקרים בכל אתר תוך בקרה על  מספר הנכנסים והיוצאים וכן המרחקים המינימליים הנדרשים בין המבקרים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

פתיחת עשרים האתרים היא השלב הראשון בתוכנית החזרה לשגרה של הרשות. חניוני לילה צפויים להיפתח למטיילים ביום חמישי, ה-7 במאי, ורשימת החניונים תפורסם באתר האינטרנט של הרשות. בשלב זה לא יפתחו אתרי רחצה עם מציל, לרבות חופי רחצה, עד לאישור משרד הבריאות. כן תתאפשר הליכה במים רדודים בנחלים זורמים, בהם מותרת הליכה, אך ללא רחצה במים.

מטיילים בשמורת הטבע עיינות צוקים. (צילום יואב ארי רשות הטבע והגנים)

עין אפק (צילום: תמר עבדת, רשות הטבע והגנים)

ברשות הדגישו כי הכניסה לאתרים מותנית בצעדים הבאים:

  • עטיית מסכות במקומות הנדרשים
  • שמירה על היגיינה אישית ושטיפת ידיים תכופה תוך הצבת עמדות חיטוי ידיים
  • שמירה על מרחק נדרש ומניעת התקהלויות
  • חלוקת צמידי זיהוי צבע למבקרים
  • מדידת חום בכניסה לאתר

ברשות הטבע והגנים מבקשים מציבור המטיילים להקפיד גם על כללי שמירת טבע וניקיון באתרים כדי שניתן יהיה ליהנות מהטבע ומבעלי החיים שפרחו בתקופת הקורונה ובכלל. כחלק מזה חשוב לשמור על ההליכה בשבילים מסומנים, לטייל בשעות היום ולהשאיר את שעות הלילה לפעילות חיות הבר ולנהוג בזהירות בכבישים בדרך אל האתרים כיוון שחיות הבר התרגלו לתנועה פחותה של כלי רכב בכבישים. בנוסף להימנע משימוש בכלים חד פעמי ולדאוג לפנות את האשפה בסיום הביקור לפח.

מהחברה להגנת הטבע נמסר כי אנשי פארק עמק הצבאים דאגו לחיטוי אזורי הקהל והשירותים הציבוריים, יספרו את כמות הנכנסים ואת התנהלות הקהל במהלך הביקור, על פי הנחיות משרד הבריאות. בשל הצורך בבקרה על כמות המבקרים ורמת מיגונם, יחויבו המבקרים בהנחיות הבאות:

  • המבקרים יתבקשו לנוע בגן תוך שמירה על מרחק בין משפחות/קבוצות, ולהימנע מהתקהלות של למעלה מ- 10 אנשים.
  • כל מבקר חייב להצטייד במסכה אישית ומומלץ גם שימוש בכפפות.
  • אפשר יהיה לטייל בשטחים הפתוחים בפארק, אולם מסתור הצלמים ומרכז המבקרים יהיו סגורים לכניסת קהל.
  • במידה ויהיה עומס מבקרים, ייסגר הפארק זמנית עד שיצאו מספיק אנשים.