משרד הבריאות פרסם אמש (שישי) הבהרות בנוגע לעובדים זרים בסיעוד המתגוררים בביתם של מטופלים סיעודיים בנוגע לנהלי הבידוד החברתי, והודיע כי לא יורשו ללון בדירות משותפות כבימים כתיקונם.

משרד הבריאות פרסם כי ביום חופשתו, עובד זר בסיעוד לא יוכל ללון בדירה קהילתית יחד עם עובדים נוספים, אלא יורשה ללון אך ורק בבית המטופל, ללון יחד עם אדם או קבוצה איתם הוא גר באופן קבוע או ללון לבדו, וכי העובדים לא יורשו ללון בדירות הקהילתיות כפי שנהגו לעשות בסופי השבוע טרם מגפת הקורונה, בגלל שלינה משותפת מסוג זה, לטענת משרד הבריאות, מפרה את ההנחיה המאפשרת מפגש של שני משקי בית בלבד תחת קורת גג אחת.

קשישות ומטפלות סיעודיות זרות. למצולמות אין קשר לכתבה (צילום: משה שי/ פלאש 90)

מארגון 'קו לעובד' נמסר כי משרד הבריאות הוציא הנחיות מיוחדות למהגרות העבודה בסיעוד, שלא חלות על אף אדם אחר שבא במגע עם אוכלוסיות בסיכון. "לא היה עולה על הדעת להגביל את חירותן של עובדות ישראליות הבאות במגע עם אוכלוסיות בסיכון ואכן, רק ביחס למהגרות העבודה משרד הבריאות אינו מסתפק בהנחיות לשמירה על בריאות העובדות והמטופלים אלא מציב בפניהן תנאים בלתי אפשריים לממש את זכותן ליום חופש בנפרד ממעסיקיהן. לאחר חודש וחצי שעבדו מסביב לשעון, ללא עזרה מבני משפחתם של המטופלים ובסופי השבוע".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בארגון מחדדים כי משרד הבריאות מאפשר לעובדים לנוח בנפרד מהמעסיקים רק אם ישכרו דירה לבד – דבר שכמעט ואינו אפשרי בשכר המשולם להם, וכובל אותם הלכה למעשה לבית המעסיק. "דפוס עבודה של 24/7 פוגע בעובדות ועלול לפגוע אף במטופלים. לאור נחיצותן של עובדות הסיעוד למעסיקיהם ומשפחותיהם, על המדינה להציע פתרונות שמכבדים את זכות העובדות לפרטיות ומנוחה, כגון מימון חלופות דיור הולמות וראויות, או מתן הנחיות בריאותיות ברורות לעובדות במקרה של דיור משותף לעובדות נוספות. אין להטיל על העובדות נטל נוסף בימים קשים אלו, לא כלכלי ולא של ריחוק חברתי חמור יותר".