הרופאים המתמחים דורשים סוף לתורנויות של 26 שעות ברצף, ותוספת תקנים של צוותים רפואיים הפגינו אמש (מוצ"ש) בכיכר הבימה בת"א ובכיכר בת-גלים בחיפה.

לדברי מארגני ההפגנות, הם מעבירים את המשמרות בלי ארוחה חמה, בלי מנוחה אמיתית, נוהגים עייפים אחרי תורנות ועובדים 300 שעות בחודש. "שנים שהמנותקים מספרים לציבור שאי-אפשר לקצר תורנויות – והנה תוך רגע, בזמן משבר הקורונה, המערכת הצליחה לעשות זאת".

מחאת המתמחים (צילום: דפנה איזברוך)

דוד שלומוב גר בתל אביב למד רפואה במוסקבה ובא להפגין. "סיימתי סטאז' ושנה אני מחכה לתקן ועושה עבודות מזדמנות תוך כדי, כי אין מספיק תקנים לרפואה. יש עוד עשרות כמוני. אפשר גם להמתין שנתיים. התקינה היא של לפני שלוש שנים".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

המוחים טוענים כי אין זה מאבק של הרופאים בלבד, "אלא של כל העם" ומתעקשים כי מערכת בריאות ציבורית ומתוקצבת, שהרופאות והרופאים זוכים בה לתנאים הוגנים – היא אינטרס ציבורי רחב.

דוד שלומוב במחאת המתמחים (צילום: דפנה איזברוך)

ואכן, בין המוחים היו גם אזרחים ורופאים שסיימו את התמחותם ובאו להביע תמיכה. ביניהם גם פרופ' אשר אלחיאני, שניהל בעבר את קופת החולים המאוחדת וגם יישא דברים בהפגנה. "אנחנו היינו טיפשים, הם צודקים, לא צריך להרוס את עצמך כדי להיות רופא טוב", אמר ל'דבר'. כשנשא דברים על הבמה הוסיף: "זה שבחרנו להיות רופאים לא אומר שבחרנו להרוס את המשפחה שלנו, לא בחרנו להרוס את הזוגיות ואת החברויות שלנו ואת הקשר עם הילדים שלנו ואת בריאות הנפש שלנו".

פרופ' ורדה שלו, מומחית לתחום האפידמיולוגיה באוניברסיטת תל-אביב, הצטרפה גם היא לתמיכה. "זה לא יעלה על הדעת ולא מקובל בשום סקטור אחר. רופאים הם גם בני אדם. זה הופך סטודנטים ברפואה לאנשים חסרי סבלנות. הגיע הזמן לצאת מהשמרנות", אמרה.

מחאת המתמחים (צילום: דפנה איזברוך)