משרד הבריאות רכש 2.5 מיליון בדיקות סרולוגיות לאיתור נוגדני קורונה, וחילק אותן לבתי החולים וקופות החולים. מעבדות קופות החולים נערכו בשבועיים האחרונים לביצוע הבדיקות, וכעת מחכות לאישור משרד הבריאות לביצוען.

חלק מבתי החולים בישראל מבצעים כבר כיום בדיקות סרולוגיות לצוותים הרפואים כדי לבדוק את היקף החשיפה של הצוות לנגיף, לפי מנהלת מעבדה של בית חולים גדול שהתחיל לבדוק את הצוות שלו.

בדיקה סרולוגית היא בדיקת דם לאיתור נוגדנים או חלבונים שמערכת החיסון מייצרת כדי לזהות ולהילחם בגורמים מזיקים כמו נגיפים. מערכת החיסון מפתחת נוגדנים ייחודיים לכל מזיק שאיתו היא מתמודדת, שנשארים בגוף לפרק זמן משתנה אחרי ההחלמה כדי לעזור למערכת החיסונית לזהות את הפולש אם יבוא שוב. מחקר סיני חדש מצא כי כמעט כל המחלימים מקורונה פיתחו נוגדנים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בדיקות סרולוגיות של קבוצת מדגם יכולות לתת תמונה מדויקת בדיעבד של שיעור האנשים שנדבקו בנגיף בקרב אכלוסיה מסוימת, למשל תושבים ביישוב מסוים או צוות רפואי בבית חולים, וכן לסייע במענה על שאלות מדעיות כגון כמה מהאוכלוסיה נדבקו בנגיף אך לא הופיעו אצלם תסמינים. הבדיקות הסרולוגיות אינן יעילות כדי לבדוק אם אדם חולה עכשיו בקורונה, מכיוון שלאדם שחלה לוקח בערך שבועיים לפתח נוגדנים נגד הנגיף. עם זאת, הן מדויקות יותר מבדיקות PCR, הבדיקות הנפוצות כיום, שבודקות האם חלקי הנגיף עצמו נמצאים ברוק או ריר.